Cene gasa i osnovnih životnih namirnica ostaju ograničene, smanjene akcize na naftne derivate
28.07.2022. RTS, Južna Srbija Info
Vlada Srbije produžila je za još mesec dana važenje Uredbe o privremenom ograničenju cene osnovnih namirnica - šećera, mleka, brašna, pilećeg i svinjskog mesa, kao i o maksimalnim maržama koje trgovci mogu da obračunavaju. Vlada je do kraja avgusta produžila i važenje uredbe o ograničenju cena naftnih derivata i odlučila da se u tom periodu odrekne 15 odsto akcize – umesto dosadašnjih 20 procenata. Ostaje na snazi i ograničenje cene gasa.

Na današnjoj sednici, Vlada Srbije donela je Uredbu o privremenoj meri ograničavanja cene gasa i nadoknadi razlike u ceni prirodnog gasa nabavljenog iz uvoza ili proizvedenog u Srbiji u slučaju poremećaja na tržištu prirodnog gasa, a usled globalnog poremećaja na i naglog skoka cene ovog energenta u Evropi.
Cilj uredbe, navodi se u saopštenju, je ublažavanje posledica energetske krize u cilju zaštite privrede i građana koji su upućeni na korišćenje tog energenta.
Energetski subjekti koji obavljaju delatnost snabdevanja prirodnim gasom i snabdevanja na veliko, prinuđeni su da ovaj energent uvoze po višestruko višoj ceni od cene iz novembra prošle godine.
"Kako bi se obezbedila neophodna količina energenata za potrebe privrede i građanstva i nastupajuću grejnu sezonu, Vlada Srbije donela je odluku da se snabdevačima obezbediti pravo na nadoknadu razlike u ceni prirodnor gasa nabavljenog iz uvoza i cene prirodnog gasa iz uvoza koja se koristila za obračun cene za dalju prodaju snabdevačima, javnim snabdevačima i krajnjim kupcima za mesec novembar 2021. godine, kao i pravo na nadoknadu razlike u trenutnoj ceni prirodnog gasa proizvedenog u Republici Srbiji u odnosu na isti mesec prošle godine", saopštila je Vlada.
Maksimalna maloprodajna cena UHT mleka
"Vlada Srbije usvojila je Uredbu o ograničenju visine cena osnovnih životnih namirnica kojom je propisana maksimalna maloprodajna cena UHT mleka sa 2,8 procenta mlečne masti u pakovanju od jednog litra, kao i maksimalna marža koju trgovci mogu da zaračunaju, brašna tipa T-400 glatko i T-500 u pakovanjima do pet kilograma, uključujući i pet kilograma, kao i ukupnu stopu marže, svinjskog buta i svinjske plećke bez kostiju, svinjskog vrata i svinjsku slabinu sa kostima, kao i ukupne stope marže", piše u saopštenju.
Uredbom je, takođe, propisana maksimalna proizvođačka i maloprodajna cena svežeg pilećeg trupa, kao i ukupna stopa marže.
Ograničena cena belog šećera
Ograničena je cena belog kristal šećera po kilogramu, kao i njegove proizvođačke cene i propisano da trgovci na veliko, koji nabavljaju šećer kristal u pakovanjima od jednog, pet i deset kilograma, moraju da ga distribuiraju u maloprodaju u roku od 15 od dana izdavanja isprave o preuzetoj robi.
U istoj uredbi navedeno je da su privredni subjekti koji se bave proizvodnjom navedenih životnih namirnica, dužni da isporučuju proizvode u količinama koje ne smeju biti manje od prosečnih u poslednjih 12 meseci.
Akcize na naftne derivate
Članovi vlade usvojili su izmenjenu Uredbu o ograničenju visine cena derivata nafte čime je njeno trajanje produženo do 31. avgusta tekuće godine, a u cilju sprečavanja većih poremećaja i očuvanja životnog standarda građana Srbije.
Na današnjoj sednici doneta je odluka o privremenom smanjenju iznosa akciza na derivate nafte - olovni benzin, bezolovni benzin i gasna ulja za 15 odsto od objavljenih usklađenih iznosa akciza.
Na sednici je za još sedam dana produžena i odluka o privremenoj zabrani izvoza Evro dizela EN 590.
Vlada je saopštila i da je donela odluke o uspostavljanju saradnje između opština u Srbiji i u Severnoj Makedoniji – Vrnjačke Banje i Kisele Vode, kao i između Grada Leskovca i Opštine Kriva Palanka.
Odluka o saradnji Opštine Vrnjačka Banja i Opštine Kisela Voda odnosi se na privredu, turizam, nauku, kulturu, sport, vaspitno-obrazovna i sva druga polja gde za to postoje mogućnosti i obostrani interesi.
Saradnja Grada Leskovca i Opštine Kriva Palanka uspostavlja se u oblastima od zajedničkog interesa, pre svega u oblasti ekonomskog, poslovnog i naučno-tehničkog razvoja, socijalne zaštite, obrazovanja, kulture, sporta, kao i u drugim oblastima.
Takođe, doneta je i Odluka o uspostavljanju saradnje Opštine Vrnjačka Banja i Opštine Novi Travnik, u Bosni i Hercegovini, na privrednim, turističkim, naučnim, kulturnim, sportskim, vaspitno-obrazovnim i svim drugim poljima gde za to postoje mogućnosti i obostrani interesi.
Vlada je donela dve uredbe kojima su predeli "Stolovi" i "Željin" proglašeni za područja izuzetnih odlika i time ih zaštitila kao veoma vredne planinske prostore i omogućila očuvanje prirodnih i predeonih vrednosti koje svojim značajem zaslužuju status reprezentativnih primera geo i biodiverziteta na teritoriji Srbije.
#
akcize
nafta
Vlada Republike Srbije
meso
brašno
gas
ulje
@Vlada_SR
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Voda, put i struja prioriteti
- Telo muškarca pronađeno u Nišavi
- Posle decenije čekanja: Dom za 400 studenata
- Vremenska prognoza
- Svetosavska akademija u Domu vojske
- Zaplenjen kokain i novac
- Jovanjdan
- Časni krst u rukama mladosti
- Andrija prvi do Časnog krsta
- Cisterne JKP „Naissus“ za podelu Svete vode
- Zabranjen pristup istini o napuštenim psima
- Bogojavljenje
- JKP „Naissus“ čestita Nišlijama praznike
- Krštenje Isusa Hristosa u reci Jordan
- Više novca za kulturu u Nišu
Najnoviji oglasi
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Trideset godina glasa i vere: Orden Svetog Romana Đuniškog Dečje–omladinskom horu „Branko“ na Božićnom koncertu
- Uručenje nagrada „11. januar“ u nedelju na svečanoj sednici Skupštine grada Niša
- Zimska služba: Ulice i putevi u Nišu prohodni
- Mladić uhapšen: Tukao i pretio, nije dao čoveku da izađe iz stana
- Merošina: Potraga za Milicom Asanović iz sela Balajnac i dalje traje
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla
- Diktiraj svoje uslove igre – iskoristi automatski cashout i osiguraj dobitak!











