Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Još čekaju dosuđene plate

rssBookmark and Share

07.07.2015. Novosti, Južna Srbija Info

Na pomolu rešenje za isplatu zaostalih zarada za oko 4.000 radnika propalih firmi. Prema dogovoru u Vladi Srbije, prvi novac trebalo bi da dobiju krajem godine

Detalj sa najnovijeg protesta ispred Gradske kuće
Detalj sa najnovijeg protesta ispred Gradske kuće

Kod svog teškom mukom zarađenog, a neisplaćenog novca, sa porodicama smo godinama na ivici egzistencije: jurimo za raznoraznim poslovima da bismo došli do neke crkavice, bar za osnovne životne namirnice - zapostavljajući i onako narušeno zdravlje, jer ni za lekara, ni za lekove - a, s druge strane, Elektrodistribucija i komunalna preduzeća svakodnevno isključuju struju i vodu, dok izvršitelji nemilice plene sve što im padne pod ruku...

Ovo je samo delić muke oko 4.000 radnika 129 propalih niških firmi, koji godinama nisu primili ni dinar - čak ni posle pravosnažnih i izvršnih sudskih presuda, a duguje im se od desetak do, čak, stotinak plata. Zato se njih 150 nedavno ponovo okupilo na uobičajenom protestu ispred Gradske kuće: da bi izrazili nezadovoljstvo i od resornog većnika Mihajla Zdravkovića čuli šta će se dešavati posle dogovora na sastanku od 29. juna u Vladi Srbije. Jer, tom skupu su - pored predstavnika ministarstava privrede i finansija, te Republičkog javnog pravobranilaštva, prisustvovali i nadležni iz Niša, te dvojica radnika pomenutih firmi.

I, po svemu sudeći, izgleda da se nazire kraj mukama ovih ljudi. Ukoliko se, u međuvremenu, nešto ne promeni, prvi neisplaćeni novac ovi ljudi mogli bi da dobiju u poslednjem kvartalu ove godine, a novi sastanak u Beogradu zakazan je za 6. jul - kada bi trebalo da se razjasne konkretni detalji i utvrde modeli isplate.

- Duže od 36 godina radio sam u firmi "EI televizija", posle čije propasti sam morao na ulicu. U međuvremenu sam penzionisan sa bednim prinadležnostima, a firma mi je ostala dužna 64 plate, o čemu imam i izvršnu sudsku presudu - kaže inženjer Žarko Đorđević (66), inače jedan od pregovarača u Beogradu.

U istom kolektivu, ali 33 godine, radio i drugi učesnik pomenutog skupa u prestonici, Svetolik Mitić (62), elektroinženjer kojeg je zadesila jednako teška sudbina. Njemu se duguje 31 plata i ni on sa izvršnom presudom u džepu ne može da plaća komunalije i druge dažbine državi...

Inače, na pomenutom sastanku u Beogradu, predstavnici oštećenih radnika pozvali su Vladu Srbije da izbegne odugovlačenje, a samim tim i višestruko uvećanje troškova koje bi država imala ukoliko oni budu prinuđeni da se obrate Evropskom sudu za ljudska prava. Jer, računica pokazuje da gotovo 3.500 radnika-poverilaca iz pomenute kategorije potražuje ukupno oko dve milijarde dinara. Ako bi pravdu tražili u Strazburu - zbog nesuđenja u razumnom roku i nekorišćenja svojih sredstava - jeste da bi duže čekali, ali bi država svakome od njih morala da plati naknadu i do 6.000 evra.

BILANS

Pre nekoliko godina, nešto više od 4.000 radnika niških propalih firmi prijavilo je potraživanja koja su tada iznosila oko dve milijarde dinara. Izvršne presude ima njih 3.081, za ukupno 84.464 meseca, a deo ovih radnika u međuvremenu je potraživanja naplatio na drugi način, pa je sada pomenuta cifra svakako nešto manja.


#   radnici   plate   protest   gradska kuća   presuda   ljudska prava   Komunalna preduzeća   Žarko Đorđević
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima