Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Amerika i EU traže da se zatvori srpsko-ruski centar za vanredne situacije u Nišu?

rssBookmark and Share

04.09.2014. Tanjug

Ukrajinska kriza stavila je u žižu javnosti srpsko-ruski centar za vanredne situacije u Nišu, a, prema pisanju medija, SAD i EU sugerišu da se centar zatvori.

Amerika i EU traže da se zatvori srpsko-ruski centar za vanredne situacije u Nišu?

Profesor beogradskog Fakulteta za bezbednost Milan Mijalkovski ističe da su se i pre čuli slični zahtevi, iako je jasno da centar u Nišu nije vojna baza, i ocenjuje da, ukoliko su navodi medija tačni, SAD i EU nastoje da spreče bilo kakvo "pojavljivanje" Rusije u regionu.

"Generalno posmatrano, SAD i EU, a pre svega SAD, već godinama na Balkanu imaju apsolutni i potpuni uticaj na sve zemlje, a taj uticaj je toliko veliki da se svako pominjanje Rusije shvata kao 'infiltracija' i 'dočekuje na nož'", rekao je Mijalkovski.

On sadašnju situaciju sa ukrajinskom krizom upoređuje sa atmosferom iz doba "hladnog rata", te smatra da će sukobi između SAD, EU i Rusije biti još izraženiji, a pritisci na Srbiju veći.

"Srbija će u tom pogledu biti izložena određenim pritiscima i porukama s obe strane, sa kojima se za sada naše rukovodstvo veoma uspešno nosi", rekao je Mijalkovski.

Srpsko-ruski humanitarni centar u Nišu namenjen je brzom reagovanju u slučaju požara, poplava i zemljotresa, a zvanično je počeo sa radom početkom 2012.

Početkom 2009. godine, američka Globalna agencija za strateške analize (STRATFOR) objavila je istraživanje po kome bi centar u Nišu mogao biti prvi logistički centar sa potencijalnom vojnom upotrebom izvan teritorije bivšeg Sovjetskog saveza.

Za razliku od Rusije, koja nije vojno prisutna u regionu, najpoznatija NATO baza na ovom području je baza "Bondstil" na Kosovu, koja je u operativnoj upotrebi od 2000. godine.

Po objavljenim podacima iz 2013. godine, Rusija je imala 25 vojnih baza u inostranstvu a SAD - tridesetak puta više.

Uz baze i aerodrome u regionu - Italiji, Rumuniji i Bugarskoj...- prisustvo NATO je mnogo izraženije i u drugi delovima sveta, ali i Rusija planira da ojača kapacitete u tom segmentu.

Rusija planira da proširi stalno vojno prisustvo izvan svojih granica otvarajući vojne baze u nekim stranim zemljama, izjavio je u februaru ruski ministar odbrane Sergej Šojgu.

On je naveo da se na listi tih zemalja nalaze Vijetnam, Kuba, Venecuela, Nikaragva, Sejšeli, Singapur i još nekoliko država, prenela je ruska agencija RIA Novosti.

Moskva trenutno ima samo jednu pomorsku bazu izvan bivšeg Sovjetskog Saveza, i to u Tartusu u Siriji, ali je sudbina ove baze neizvesna zbog građanskog rata, koji i dalje traje u toj zemlji, navodi ruska agencija.

Ukrajinska kriza, koja je počela u aprilu ove godine dovela je i do pooštrenih odnosa Rusije i NATO, čiji zvaničnici na samitu u Velsu razgovaraju o formiranju udarne jedinice za brzo reagovanje i izgradnju vojnih baza na istočnim obodima NATO.


#   EU   bezbednost   NATO   Rusija   Milan Mijalkovski   RSHC Ruski humanitarni centar   vojna baza
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima