Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Efikasnost rada niških sudova

rssBookmark and Share

31.10.2015. RTS

Analiza Svetske banke pokazala je da u Srbiji ima dovoljno sudija, ali su građani i dalje nezadovoljni efikasnošću sudova.

Efikasnost rada niških sudova

Viši sud u Nišu primio je 87 pritužbi građana na rad, ali je samo sedam osnovanih koji se odnose na brzinu zakazivanja ročišta. Višem sudu u Nišu nedostaju četiri sudije u parničnoj materiji, a pojedine sudije osnovnog suda imaju i po 60 predmeta mesečno.

U građanskom odeljenju Osnovnog suda u Nišu radi 31 sudija svako od njih mesečno ima i po 60 tužbi. U sudu kažu da je priliv povećan, jer građani sve više traže zaostale isplate iz PIO fonda i Nacionalne službe za zapošljavanje.

"Negde 13.000 i nešto predmeta na dan 12.10.2015. sad je to mnogo više, a cele prošle godine primili smo negde 6.170 predmeta parničnih i imali smo sasvim dobre, da ne budem pretenciozan, rezultate u parnici", kaže Goran Spasić, predsednik Osnovnog suda u Nišu.

"Imamo u rad po 600, 700 predmeta po sudiji, a u Pirotu ili Negotinu to je znatno manji broj predmeta i u tome je problem mi imamo dovoljan broj sudija, ali te sudije nisu jednako opterećene", kaže Zoran Krstić, predsednik Višeg suda u Nišu.

Osim prenartpanosti predmetima u sudu kažu da je konstantan problem blokada računa sudova.

"To je uglavnom posledica odbrane po slućbenoj dužnosti i oslobađajućih presuda - vi znate kada država nekoga optuži ne dokaže se krivica ona je dužna da plati troškove", kaže Goran Spasić, predsednik Osnovnog suda u Nišu.

Za razliku od porasta broja parničnih postupaka u sudu kažu da je osetan pad krivičnih. Građani i dalje smatraju da su sudovi spori naročito u izvršnim predmetima.

"U niškom osnovnom sudu imamo takvih predmeta preko 40.000 u tim predmetima postupa svega pet sudija i mali broj izvršitelja tako da oni i faktički nisu u mogućnosti da redovno postupaju", kaže Zoran Krstić, predsednik Višeg suda u Nišu.

Kako je biti sudija studenti ili pripravnici mogu da osete šta je na simulaciji suđenja, kažu da je primamljivo, ali da je put dug.

"Prvo je neophodno pravosudni ispit, ja imam još godinu dana do polaganja pravosudnog posle toga je još tri godine neophodno iskustvo rad u struci da bi se uopšte moglo konkurisati za posao sudije", kaže Tamara Stanojević, pripravnica u sudu.

Posle dosta odlaganja od 1. jula primenjuje se pravilnik o radu sudija kojim se vrednuje njihov rad.


#   sud   PIO fond   studenti   Zoran Krstić   viši sud   statistika   Goran Spasić   efikasnost   Svetska banka   Tamara Stanojević
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima