Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Lek za rane od ljute paprike

rssBookmark and Share

Leskovac 14.02.2011. Izvor: Pres

Gimnazijalci su iz ljute aleve paprike izolovali supstancu kapsaicin, od koje su napravili aerosol „ ljutko" koji trenutno ublažava bol od udarca

Lek za rane od ljute paprike

Leskovačke ljute papričice neće se više koristiti samo za jelo i gurmanluke, već njima mogu da se leče i sportske povrede. Šestočlani tim „Ljutko" leskovačke gimnazije dokazao je da se poznata ljuta papričica „džinka" može koristiti i u medicini za saniranje bolnih sportskih povreda.

Laboratorija otvorena za mlade talente

Laboratorija DCA se nalazi u selu Milanovo, pet kilometara od Leskovca. U poslednjih 10 godina svakog letnjeg raspusta u ovoj laboratoriji se besplatno organizuje kamp za studente i srednjoškolce.

- Moja laboratorija je uvek otvorena za sve one koji su željni znanja. Do sada smo održali kampove iz oblasti biomedicine, ekologije, biologije, stomatologije, ali i kako da mladi postanu lideri. Najveću finansijsku pomoć za održavanje kampa dobijamo od Rotari kluba Beograd i Leskovac. Tokom kampa, studenti i srednjoškolci već počnu sa pripremama za 'Najbolju tehnološku inovaciju' - kaže vlasnik laboratorije Ivica Savić.

Gimnazijalci su iz ljute aleve paprike prvo izolovali supstancu kapsaicin, od koje su napravili aerosol „ljutko", koji trenutno ublažava bol od udarca po bilo kom delu tela.

- Hteli smo da napravimo nešto od paprike, jer je naš kraj po njoj poznat. Takođe smo želeli da to što pronađemo bude i malo moderno. Kako smo već nekoliko godina učesnici kampa za mlade istraživače koji organizuje leskovačka DCA laboratorija uz saglasnost vlasnika Ivice Savića, tamo smo i počeli da iz suve ljute aleve paprike ekstrakcijom izolujemo supstancu kapsaicin koja daje ljutinu papričicama. Znali smo da se za saniranje sportskih povreda koriste aerosoli koji hlade. Ljutina iz papričica deluje slično i krenuli smo u tu avanturu. Nije bilo lako, ali smo bili uporni. To smo uz još neke dodatke upakovali u aerosol i osvojili treće mesto na državnom takmičenju za „ Najbolju tehnološku inovaciju Srbije u 2010"-oduševljeno priča vođa tima „ Ljutko" Milena Ranđelović.

Na takmičenju je bilo teže nego u laboratoriji. Jedan od sponzora takmičenja bio je USAID, pa je dodeli nagrada prisustvovala i ambasadorka SAD Meri Vorik, koja umalo nije diskvalifikovala Leskovčane.

- Ambasadorka Meri Vorik smatrala je da se naš sprej pre svega može koristiti za samoodbranu, ali i da se može zloupotrebiti ako ga nekom uprskate u oči. Prema toj oceni ispalo bi da smo mi pronašli nešto što je opasno i umalo nas nisu diskvalifikovali. Ipak posle sučeljavanja argumenata, pronašli smo kompromis i dobili utešnu treću nagradu - objašnjava vlasnik DCA laboratorije Ivica Savić.

Pored nagrade tima „Ljutko", još jedan tim leskovačke gimnazije imao je uspešan nastup na ovom takmičenju. Tim „Fantastična četvorka" takođe je osvojio treću nagradu za dizajn kutije za pakovanje specijaliteta od leskovačkog roštilj mesa.

- Prvo smo ispitivali tržište i otkrili da su prodavci i kupci nezadovoljni ambalažom. Napravili smo nova pakovanja od kartona. Tako smo napravili pakovanja za zaljubljene, za rođendane, slave, kao i za veliki i mali leskovački voz. Pored žirija našom idejom oduševljeni su i leskovački proizvođači roštilj mesa. Neki od njih planiraju da kupcima ponude pljeskavice, ćevape, vešalice, uštipke baš u kutijama koje smo mi dizajnirali - pričaju članovi tima „ Fantastična četvorka".


#   Leskovac   Beograd   gimnazija   paprika   studenti   Rotari klub
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima