Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Preskupo svećenje vodice

rssBookmark and Share

Bunuški Čifluk 12.12.2011. Izvor: RTS

Nezadovoljni cenama po kojima lokalni paroh naplaćuje svoje usluge, meštani nekoliko leskovačkih sela uputili svešteniku protestno pismo. Vernici traže da se cene prilagode njihovim mogućnostima, ili će sveštenika prestati da primaju u kuće.

Izjave Dimitrija Kalezića i Živice Tucića
Izjave Dimitrija Kalezića i Živice Tucića

Meštani nekoliko sela u okolini Leskovca, nezadovoljni cenama po kojima lokalni paroh naplaćuje svoje usluge, uputili su mu protestno pismo. Vernici traže cene koje su u skladu sa njihovim standardom ili, u suprotnom, sveštenika neće primati u kuće.

Umesto 500 dinara, koliko je naplaćivao za svećenje vodice, meštani devet mesnih zajednica u okolini Leskovca, od svog paroha traže da cenu snizi na 200. I ostali obredi su im skupi, pa traže da ih sveštenik uskladi sa njihovim standardom.

Nemanja Veljković, iz naselja Bunuški Čifluk, kaže da meštani tog kraja svešteniku najviše zameraju preskupo naplaćivanje svećenja vodice i kažu da cilj ne treba da bude ljude oteraju, već da privuku u crkvu.

Na nivou Srpske pravoslavne crkve ne postoji cenovnik ni za jednu svetu tajnu. Nepisano je pravilo da za venčanje, krštenje, opelo ili sečenje slavskog kolača, svešteniku svako domaćinstvo da onoliko koliko može.

Dimitrije Kalezić, profesor Bogoslovskog fakulteta u penziji, kaže da ta naknada nije naplata za blagodat Božju, već da taj novac služi i za pokrivanje potreba crkve za struju, komunalije, porez, kao i za crkvenjaka i rad pomoćnih službi.

Svaka eparhija ponaosob može da odluči kako da se naplaćuju usluge sveštenika. Upućeni, međutim, kažu da jedinstven sistem naplate ne može da postoji, jer su neke siromašnije od drugih. Tako je mnogima u Srbiji 500 leskovačkih dinara za vodicu povoljna cena.

"Imamo primere u Grčkoj gde se ništa ne naplaćuje. Tamo sveštenik ima platu. Ovde sveštenici ne žele da imaju platu, jer misle da ovako mogu da imaju više. Znači, sami episkopi i sveštenici treba da se pobrinu da ne ostane utisak među vernicima i u javnosti da je reč o gramzivosti", ističe verski analitičar Živica Tucić.

Osim u leskovačkim selima, vernika nezadovoljnih cenama obreda ima i u drugim krajevima Srbije. Većina ćuti i plaća, jer ne žele, kako kažu, da se zamere crkvi. Mnogi, međutim, kažu da im sveštenik nikada nije tražio novac, već da njihovoj volji i mogućnosti ostavlja da odrede sumu.

Zajedničko svim sveštenicima je da nemaju platu, već porodicu i sebe izdržavaju od prihoda koje zarađuju sečenjem kolača i svećenjem vodice.


#   Vodice   Bunuški Čifluk
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima