Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Radnik Jure: Odvedu vas u sobu i ostave da sedite po šest sati

rssBookmark and Share

Leskovac 30.04.2016. Ljiljana Bukvić, Danas

Prvih pola sata kada dođu na posao i poslednjih pola sata pred odlazak kući, radnici u Jurinim fabrikama ne mogu da idu u toalet, a u periodu kada to mogu, moraju za dozvolu da pitaju poslovođu. Ali to ni izbliza nije ono što najviše smeta zaposlenima u južnokorejskoj kompaniji.

Foto: Nenad Đorđević, Fonet
Foto: Nenad Đorđević, Fonet

- Šikaniranje je svakodnevno, uvek je neka tenzija, stalno se preti otkazima, za najmanju sitnicu. Zadržavaju nas na sastancima posle radnog vremena, uvek se traži više - priča za Danas prvi zaposleni u Juri kog smo posle tri dana traženja, uspeli da ubedimo da priča za medije. Zamolio nas je, iako su redakciji poznati podaci o njemu, da ne stavimo ni inicijale jer bi "već sutra saznali da je on".

U Juri se radi u tri smene, nedelje su slobodne, a pauza za ručak traje pola sata. Za topli obrok dnevno dobijaju 200 dinara.

- Veliki problem je to što radnici koji nešto pogreše ili ne uspeju da ostvare normu, ostaju sat, dva, tri posle radnog vremena. Kada se to desi u drugoj smeni koja traje do 22 časa, onda ti radnici, od kojih neki žive i po 20, 30 kilometara dalje, nemaju način da idu kući - napominje naš sagovornik.

Za svaku grešku, od neispunjavanja norme, do bolovanja, nekih drugih grešaka, tvrdi, oduzima se 10 odsto od plate.

- Jednostavno to je sistem. Oni tako rade i to nije samo do menadžera, već sistema. Na primer, jedan od načina kažnjavanja je i taj što vas odvedu u kancelariju, kažu vam da sednete i sačekate. Onda se dešava da vi tu sedite i po pet ili šest sati, a da vam se niko i ne obrati - priča on.

Većinu radnika u svim Jurinim fabrikama čine žene, kragujevački ogranak je pre dve godine dospeo u javnost zbog nezakonitih otkaza koje su podelili trudnicama i porodiljama. Tu se, kako kaže naš sagovornik, najčešće dešava da im se prekine ugovor o radu.

- Sve se beleži, oni uredno prate društvene mreže i u svakom trenutku znaju šta se dešava. Čim nešto načuju, odmah ste pod prismotrom, uvek je tu menadžer koji vam "visi nad glavom". A posebna priča su bolovanja. Nije dovoljno da donesete doznake od lekara, već traže kompletnu medicinsku dokumentaciju da je kopiraju - navodi radnik Jure.

Za neposlušne jedna od kazni, koja se, kako on tvrdi, često primenjuje, jeste promena radnog mesta.

- Ako neko odluči da se pobuni protiv nečega, sklone ga na neko drugo radno mesto i zato je veliki problem to što mi nemamo sindikat. Nemamo kome da se obratimo, nema ko da nas zaštiti. A teško je sve ovo dokazati - napominje on.

U poslednja tri dana, na pisanje Danasa o šikaniranju radnika u Juri reagovao je ministar rada Aleksandar Vulin, koji je rekao da je "nepravilnosti" bilo, da je inspekcija posećivala Jurine fabrike, ali da nije utvrdila ništa od navedenog. Vulin je pozvao radnike da se jave inspekciji, ali dok su još zaposleni u fabrici, a ne kada odu iz nje. Reagovao je i premijer Aleksandar Vučić koji je rekao kako će "razgovarati sa vlasnicima Jure da vidi o čemu se tu radi", ali i da ne treba da vodimo kampanju protiv stranih investitora.

Za to vreme, onaj štrajk u leskovačkom ogranku Jure, koji je bio i povod za celu priču, a koji su radnici organizovali ne bi li dobili slobodne praznične dane, 2. i 3. maj je okončan.

Rezultat štrajka je smena čoveka koji ga je organizovao i odluka poslovodstva da se ta dva praznična dana radi, uprkos tome što radnici po Zakonu nisu dobili obaveštenje o tome 48 sati pre.


#   Leskovac   Jura   Aleksandar Vučić   Aleksandar Vulin   društvene mreže   mobing   Ugovor o radu   radno mesto   topli obrok
@avucic @VulinAleksandar @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima