Stanovnici Brzog Broda i dalje protestuju protiv nadzemnih dalekovoda - Grad će posredovati u iznalaženju problema
Niš 31.10.2022. Violeta Milićević Niške vesti, Južna Srbija Info
Stanovnici naselja Brzi Brod, već se dva meseca protive izgradnji nadzemnih dalekovoda u njihovom naselju, po treći put, razgovarali sa predstavnicima Grada. Ističu da je razgovor bio dug i naporan, da je bilo u pojedinim momentima i rasprave, ali i da je postignut dogovor da Grad pomogne stanovnicima i zvaničnim putem prosledi stručne analize i alternativna rešenja nadležnim republičkim institucijama, pišu Niške vesti.

Grad je prema rečima meštana obećao da će ekspertske analize poslati Ministarstvu rudarstva i energetike, Ministarstvu za zaštitu životne sredine, premijeru i predsedniku države.
Brzobrodjani zahtevaju preispitivanje trenutnog rešenja i ponovo predlažu da trasa elektro-mreže iz trafo stanice 2 do trafo stanici 6 kroz naselje Brzi Brod prodje podzemno, kao što je to slučaj u čitavom gradu.
„Imamo dosta argumenata na stolu, a ima i novih saznanja oko neispravnosti celog projekta. Čekamo odgovor Grada, a za to vreme ne sedimo skrštenih ruku nego drugim kanalima šaljemo informacije na više instance“, ističu građani.
Gradonačelnica Niša Dragana Sotirovski kaže da je zajednički cilj i Grada i meštana da nadležne službe, pre svega Ministarstvo za zaštitu životne sredine, pojasne strategiju koju su radili a odnosi se na očuvanje životne sredine.
„To je zahtev stanovnika Brzog Broda i Grad će ih u tome podržati. Zajedno ćemo sa našom Upravom za imovinu i sa svim ostalim Komisijama koje su učestvovale u izradi tog dokumenta pokušati da dobijemo sve informacije, a onda da napravimo i korak dalje i vidimo kako ćemo da izađemo iz tog velikog problema. Oni su Grad obavestili da će istrajati u svojim zahtevima, za to vreme EMS stoji sa radovima, Grad je tu samo posrednik, ali takođe brine za zdravlje svojih sugrađana i želi da se iz ovog problema što pre izađe. Nama je energetska stabilnost ovog regiona jako važna, ali ne po svaku cenu i ne po cenu zdravlja ljudi“, rekla je Sotirovski.
Da podsetimo, stanovnici Brzog Broda krenuli su sa protestima pre gotovo dva meseca, zbog izgradnje dalekovoda čije žice bi trebalo da prođu pored kuća, škole, vrtića, igrališta i zelene površine uz samu reku Nišavu, koju mnogi stanovnici ovog grada koriste za rekreaciju. Oni su zatrpali rupu koju je iskopao izvođač radova i na tom mestu postavili krst. U dva navrata su sprečili nastavak radova. Poslednji put izvođaču je asistirala i policija, ali su meštani uspeli na domišljat način, mirnim putem ponovo da spreče radove. U međuvremenu, profesor Prirodno matematičkog fakulteta uradio je analizu studije Elektromreže Srbije, i pronašao niz nepravilnosti i nelogičnosti.
Brzobrođani su proteklog vikenda pauzirali, ali već za sledeći najavljuju novi protest, deveti po redu. Kao i svaki put do sada, kažu, biće miran protest, bez političkih pozadina.
#
Niš
EPS
Dragana Sotirovski
Brzi Brod
dalekovod
@EPSsnabdevanje #GradonacelnicaN
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Sa mladim karatistima odmah „na tatamiju“
- Vremenska prognoza
- Niš spreman za transplantaciju matičnih ćelija
- Čuvar ikone Svetog Đorđa
- Gradovi pobratimi
- „Kuća od blata“ pronašla put do niške publike
- „Konstantin Veliki“ baza moćnog Iljušina
- Havarija u Duvaništu
- Požar kod Bojnika
- Mirza Selimović oduševio posetioce
- Voda nije za piće i pripremu hrane
- Naissus radi na više lokacija
- Zvezda iz Holivuda u Nišu
- Brutalno ga pretukli na pumpi
- Milici Pavlović dva i po miliona dinara
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Požar kod Bovanskog jezera zahvatio vikend-naselje, izgorele tri vikendice
- Četvoro leskovačkih umetnika na 35. Međunarodnoj izložbi malog formata u Šapcu
- Na današnji dan pre devet godina Mitropolit Arsenije ustoličen kao Episkop niški
- Od početka avgusta na putevima Republike Srbije u saobraćajnim nesrećama stradala četiri vozača motocikla
- Leskovac: „Roštiljijada“ od 24. do 30. avgusta na Gradskom trgu uz bogat muzički program
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -












