Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Toplički okrug: Sve je više pustih sela

rssBookmark and Share

Prokuplje 31.01.2014. Novosti

U poslednjih desetak godina u mnogim selima Topličkog okruga broj stanovnika je višestruko smanjen, a neka su potpuno ostala pusta. Najdrastičniji slučaj iseljavanja meštana i pustošenja sela je uz administrativnu liniju s Kosovom, gde je njih nekoliko ostalo potpuno bez stanovnika, a u ostalima su preostala mahom staračka domaćinstva.

Toplički okrug: Sve je više pustih sela

- Najgora situacija je u selima Vasiljevac, Matarova i Borovac - priča Časlav Bojović, predsednik MZ Merdare, gde u desetak sela živi svega oko 300 meštana.

I dok objašnjava da je najočitiji primer upravo u Merdaru, mestu u kom je trenutno najveći broj stanovnika, gde je za deset godina ugašeno 15 domaćinstava, predsednik Milošević objašnjava da ovom, ali i okolnim selima preti nestajanje, jer stariji meštani umiru, a mladi se ne vraćaju rodnim kućama.

Da je u selima sve manje dece, ilustruje i primerom škole u Merdaru. Pre deset godina imala je nekoliko desetina učenika, dok trenutno nastavu pohađaju svega tri, a da je u selu još samo četvoro dece predškolskog uzrasta.

NERAZVIJENA privreda i infrastruktura glavni su razlozi iseljavanja stanovništva, ali i odumiranja sela u Toplici - kaže Bratislav Jovanović, načelnik Topličkog okruga, i napominje da se u ovaj, iako strateški važan kraj za celu zemlju, godinama nije adekvatno ulagalo, već je privreda uništavana. - Šansa za njegov razvoj je u malim i srednjim preduzećima, baziranim na poljoprivredi, drvnoj industriji i turizmu, koji je u zamahu.

Da je stanje dramatično i u ostalim selima kuršumlijske opštine, navodi i predsednik Radoljub Vidić, koji napominje da su osnovni razlozi odumiranja sela na ovom području ekonomske prirode, odnosno nedostatak posla i perspektive za mlade.

- Iseljavanje iz ekonomskih razloga najočitije je poslednjih godina na primeru Kuršumlijske banje, gde je od zatvaranja hotela „Žubor“ 2004. opustelo nekoliko okolnih sela, a smanjen i broj stanovnika u samoj banji - ističe Vidić.

Slična situacija vlada i na području prokupačke opštine, gde je, prema rečima predsednika Ljubiše Đurkovića, trenutno najdrastičniji primer u opštini Žitni Potok, na tridesetak kilometara od administrativnog centra opštine.

- U 23 sela koja gravitiraju ka Žitnom Potoku sada živi oko 1.000 stanovnika, mahom romske nacionalnosti. Međutim, iseljavanje u gradsko područje posebno je prisutno poslednjih godina zbog nerazvijene putne mreže, ukidanja autobuskih linija, benzinske pumpe, policijske stanice... Početkom ove godine ukinuta su i noćna dežursta u Domu zdravlja, gde je nekada postojao i stacionar - objašnjava Đurković i napominje da je nerazvijena privreda glavni motiv iseljavanja stanovništva iz ovog brdsko-planinskog kraja.


#   Prokuplje   Kuršumlija   Kosovo i Metohija   Radoljub Vidić   Žitni Potok   selo   Bratislav Jovanović
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima