Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Zgrada Haremluka u Vranju bez zakupca

rssBookmark and Share

Vranje 15.01.2015. RTS

Zgrada Haremluka u Vranju iz 18. veka, koja je pod zaštitom države, više nema zakupca.
Raskinut je dvadesetogodišnji ugovor između Simpa i Narodnog muzeja.
Grad Vranje traži od države pravo na upravljanje, da bi zaštitili zgradu od propadanja.

SkyscraperCity
SkyscraperCity

Reprezentativni primer stare balkanske kuće Haremluk sagrađen je 1765. godine od opeke, oblepljene blatom i okrečene. Podigao ga je zajedno sa Selamlukom, imućni Turčin Rauf beg Džinoli.

U Selamluku je stanovao paša sa pratnjom, a u Haremluku njegove žene.

"Haremluk i Salemluk čine jedinstveni kompleks pod nazivom Pašini konaci. Između ova dva objekta u vreme Turaka, odnosno paše, napravljen je drveni most kako bi paša mogao da pređe između jednog objekta u drugi", kaže direktor Narodnog muzeja u Vranju Nenad Stojiljković.

Građevina ima prizemlje i sprat koje povezuju strme stepenice. Na spratu je veliki hol nepravilnog oblika, tavanica je ukrašena drvenim ornamentima.

Između hola i soba su manje prostorije, zvali su ih odžaklije i služile su za grejanje.

Po oslobođenju Vranja od Turaka ćerka Husein paše, Abdulj hanuma prodala je kuće vladici Pajsiju. U njima se nalazila i prva otvorena Gimnazija gde je učio i Bora Stanković, a predavali su mu Radoje Domanović i Jaša Prodanović.

"Tu je radila i vranjska opština, tu je osnovan i Gradski muzej, tu je radio i Istorijski arhiv", kaže Nela Dimitrijević, član Gradskog veća za kulturu.

Zgradu karakterišu krovovi na četiri ili više voda pokriveni ćeramidom, sa isturenom strehom. Ograđena je visokim zidom sa kapijom, koja je služila kao sporedan ulaz za potrebe domaćinstva.

Danijela Manić Stojilković


#   Vranje   Bora Stanković   Istorijski arhiv   Narodni muzej Vranje   Nenad Stojiljković   haremluk     Nela Dimitrijević
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima