Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Prvo čišćenje Morave, a onda kažnjavanje

rssBookmark and Share

Vranje 13.04.2011. Autor: V. Ristić

Nakon upozoravajućeg video-snimka o stanju zagađenja Južne Morave, u petak 15. aprila, počeće čišćenje korita Južne Morave

Obuhvatiće i uklanjanje mnoštva divljih deponija duž toka reke od Vranja do Aleksinca.

Prvo čišćenje Morave, a onda kažnjavanje

Vranje - Čišćenje korita Južne Morave u okviru akcije „Očistimo Srbiju“ počeće u petak 15. aprila, a obuhvatiće i uklanjanje mnoštva divljih deponija duž toka reke od Vranja do Aleksinca. Na terenu su već organizovane grupe volontera, a najveći broj njih očekuje se na području vranjske opštine gde je i zagađenje najveće.

Južna Morava i njene obale godinama se koriste kao deponija, mesto gde nesavesni građani odlažu plastične kese, flaše i ostali otpad. U vreme dok su na jugu Srbije radila preduzeća iz oblasti drvne i hemijsko prerađivačke industrije Južna Morava je u svom toku od Bujanovca do Predejana doživljavala u više navrata „ekološku smrt“, pa je u jednom trenutku voda u ovoj reci bila stručno ocenjena kao četvrta kategorija, što znači da nije bilo uslova za opstanak živog sveta.

Akcija je pokrenuta nakon objavljivanja snimka koji su načinili članovi vranjskog Kluba ekstremnih sportova koji su nameravali da splavare Moravom. Rafting je onemogućila velika količina smeća, flaše i kese koje plutaju rekom, ali i leševi uginulih životinja. Njihov snimak divlje deponije i otpada na obali na sajtu „Jutjub“ dobio je naziv „Tužna Morava“.

- Hteli smo da pokažemo koliko je situacija na reci katastrofalna - kaže za Danas autor video-zapisa Srboljub Pešić. Smeća u rečnom toku najviše ima od Zlatokopa kod Vranja do Vranjske banje. Vodostaj reke je sada veći, pa voda otpad nosi duž toka. Na obalama su i divlje deponije.

Iako grad Vranje ima najsavremeniju ekološku deponiju u Srbiji, nesavesni građani otpad i dalje bacaju pored reke, ne mareći što time zagađuju okolinu. Grad Vranje formirao je štab za praćenje situacije na Južnoj Moravi.

- Postavićemo table i kontejnere pored reke i ukoliko pojedinci i dalje budu bacali smeće u reku ili na obale, angažovaćemo komunalnu inspekciju koja će kažnjavati prestupnike - potvrdio je za Danas zamenik gradonačelnika Vranja dr Igor Andonov.

Više lokacija gde se nalaze divlje deponije pored Južne Morave obišao je poslednjih dana i direktor akcije „Očistimo Srbiju“ Milan Kinđić. On kaže da se problem zagađenja reke mora rešavati sistemski, ne samo u ovom kraju, već sve do Aleksinca. Očekuje se da će se u akciju čišćenja Južne Morave na području juga Srbije uključiti više hiljada volontera iz Bujanovca, Vranja, Vladičinog Hana i drugih gradova u rečnom toku ove reke.


#   Vranje   Južna Morava   deponija   reke   Grad Vranje   Igor Andonov
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima