Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Prelepo zdanje propada: Ko i šta će spasiti vranjski "Haremluk"

rssBookmark and Share

Vranje 11.07.2016. RTV Vranje, Južna Srbija Info

Haremluk je poslednjih dana sve češće na meti vandala. Slomljena je metalna ograda, a zidovi išarani grafitima.

Foto: panoramio.com
Foto: panoramio.com

Nekadašnja dika Vranja i Vranjanaca, danas je simbol nemara i propadanja. S ozbirom da je još uvek u vlasništvu Republike, malo toga može da se uradi u ovom trenutku.

Ono osnovno, ipak može. Danas se otpočelo sa uklanjanjem grafita i krečenjem zidova. Dok Grad ne dobije na upravu Haremluk, trudiće se da barem očuva pristojan izgled ovog spomenika kulture.

Foto:.tt-group.net

''Za početak pokušavamo da saniramo posledice, vidite ove grafite koji su stvarno ruglo i pokazatelj kako se odnosimo prema našoj imovini, i ne bilo kojoj, ipak je ovo istorijsko-kulturni spomenik i svedok nekih prošlih vremena. Grad će sigurno pokušati sve u što skorije vreme da reši ovaj problem i imovinsko-pravne odnose i da vidimo da nađemo firmu, tj. lice koje će preuzeti ovaj poslovni klub koji je prepoznatljivi simbol Vranja poslednjih 15-20 godina''kaže Mića Mladenović, većnik za turizam.

Međutim, Grad je krajem prošle godine već tražio zgradu od Republičke direkcije za imovinu, ali odgovor je tada bio negativan. Zaključkom Vlade od 24. septebra 2015. utvrđena je namena zgrade - poslovni klub koji pruža ugostiteljske usluge, međutim, kako je ranije rečeno u Republičkoj direkciji  ''u skladu sa Zakonom o javnoj svojini, zgrada može biti data Gradu radi obavljanja poslova iz njegove nadležnosti, a ne radi izdavanja u zakup''.
''Zgrada je pod njihovom ingerencijom i oni odlučuju o svemu, ali će Grad sigurno pokrenuti neku inicijativu da vidimo koji su njihovi planovi i koje su mogućnosti, kao i šta je najbolje rešenje za ovu zgradu.''

Foto: Simpo

S obzirom da se na Oglas Direkcije za davanje prostora u zakup niko nije javio, pitali smo da li sada ima zainteresovanih za preuzimanje objekata.

''Zvanično još uvek ne, nezvanično – postoje interesovanja pojedinaca, ali je sve to sporadično, nije bilo zvaničnih pregovora'' kaže Mladenović.

Dok se imovinsko-pravni odnosi ne reše, deo Pašinog konaka podignut davne 1765. godine polako propada, što zbog zuba vremena, to zbog pojedinaca koji zaboravljaju da ''budućnost pripada onima koji se najdalje i najduže sećaju prošlosti.''


#   Vranje   Vlada Republike Srbije   Narodni muzej Vranje   Pašin konak   haremluk   Uprava za imovinu   Turistička organizacija Vranje   Mića Mladenović
@Vlada_SR @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima