Gadžin Han: 30 obolelo od mišje groznice
Gadžin Han 22.12.2014. Tanjug - Južna Srbija Info
U selu Zaplanjska Toponica, u opštini Gadžin Han, proglašena je epidemija tularemije, akutne zarazne bolesti koju prenose glodari, od koje je obolelo 30 ljudi.

Ovo je danas Tanjugu saopštio vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravlje u Nišu Branislav Tiodorović.
Jedno dete leči se u Dečjoj klinici i jedna žena je u Klinici za infektivne bolesti u Nišu, dok se ostali leče ambulantno, rekao je Tiodorović, koji je epidemiolog.
On je istakao da je epidemija pod kontrolom lekara i stručnih ekipa.
"Izvor zaraze su glodari, najčešće miševi i pacovi, a put prenošenja je zagađena hrana ili voda, kao i kontakt sa glodarima, naveo je on i kazao da to mogu da budu i radne površine ili prašina prilikom pripreme, na primer, sena za stoku", kazao je Tiodorović.
Iz preventivnih razloga seoski vodovod se ne koristi, a stručne ekipe više puta su obišle selo i naložile mere kao što su pojačana opšta i lična higijena, deratizacija i upotreba maske prilikom obavljanja poslova na selu.
Povodom epidemije, u Gadžinom Hanu je održana sednica Štaba za vanredne situacije radi pomoći stanovnicima Zaplanjske Toponice u dopremanju vode i maski.
"Znaci oboljevanja su povišena temperatura, bol u grlu, uvećanje limfnih čvorova, a inkubacija može da traje 10 do 17 dana i kada se otkrije na vreme uspešno se leči", naveo je Tiodorović.
On ukazuje da je ove godine primetan znatno više glodara, na šta ukazuje i povećan broj obolevanja od mišje groznice.
Broj mišjih groznica ove godine bio je dva puta veći od broja zabeleženih obolelih u prethodnim godinama do 2006.
To znači, ukazuje Tiodorović, da postoji mogućnost da se tularemija javi i u drugim delovima Srbije, u prirodnim žarištima te bolesti, a to su Stara i Suva planina kao što je to slučaj sa Zaplanskom Toponicom, ali su to i Rtanj i Kopaonik, kao i planine Zapadne Srbije.
#
Gadžin Han
Institut za javno zdravlje
Suva planina
Branislav Tiodorović
Zaplanjska Toponica
infektivne bolesti
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Krštenje Isusa Hristosa u reci Jordan
- Vremenska prognoza
- Plivanje za Časni krst na Kutinskoj reci
- Skup „Ne pristajemo, ne ćutimo“
- Zimski red vožnje od ponedeljka
- Postani deo hora „Branko“
- Bogojavljensko plivanje u Prokuplju u ponedeljak
- Zaplena duvana i cigareta na pijaci u Nišu
- JKP „Naissus“ čestita Nišlijama praznike
- Privremeni letovi iz Niša za Štutgart
- Milica Asanović (25) pronađena mrtva
- Subvencije za energetsku sanaciju
- Afera „Baron“ i cigarete
- Kao iz cvećare
- SNS: Nezakonita nadstrešnica
Najnoviji oglasi
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Napad u Nišu: Jedan muškarac teško povređen, dvojica privedena
- Trideset godina glasa i vere: Orden Svetog Romana Đuniškog Dečje–omladinskom horu „Branko“ na Božićnom koncertu
- Sveta liturgija i podela paketića deci na praznik Oce u Nišu
- Uručenje nagrada „11. januar“ u nedelju na svečanoj sednici Skupštine grada Niša
- Zimska služba: Ulice i putevi u Nišu prohodni
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla
- Diktiraj svoje uslove igre – iskoristi automatski cashout i osiguraj dobitak!











