Solarni parkovi na Jugu Srbije
24.06.2012. Izvor : Agencija FoNet |
U Regionalnoj privrednoj komori u Leskovcu danas je održan sastanak predstavnika nemačke kompanije " S-Tech Energie", koja je zainteresovana za izgradnju solarnih panela na jugu Srbije, i predstavnika opština sa teritorije Jablaničkog okruga.

Kako je na konferenciji za novinare rečeno, "S-Tech Energie" je zainteresovan za kupovinu ili najam zemljiša, ali i za saradnju sa lokalnim samoupravama i formiranje novih privatno-javnih partnerstava."
Od opština se ne očekuje finansijska, već pomoć u dobijanju neophodnih papira za gradnju i dozvola. Zato je odlučeno da se ostvari saradnja sa lokalnim samoupravama, a ne da se do zemljišta dođe kupovinom ili najmom.
Iza nas stoji investicioni fond koji finansira celokupan projekat.
Kako je rečeno, saradnja sa opštinama je važna i zbog drugog strateškog razloga. Ovo je dugoročan projekat. Jedan solarni park ima životni vek dug 25 godina, pa tu dolazi i do potrebe za zaštitom, za rešavanje problema koji mogu da nastanu u međuvremenu.
Solarni park će uposliti i nekoliko radnika, pa se saradnja sa opštinama dala kao bolje rešenje", objasnio je predstavnik kompanije "S-Tech Energie", Mihail Brander.
Za razvoj solarnih parkova na jugu Srbije najvažniji su spremnost lokalnih samouprava da prihvate saradnju i konkretni uslovi koji će biti ponuđeni nemačkoj kompaniji.
"Ovo je sada došlo do granice do koje je komora mogla da dovede. Drugi deo treba da preuzmu lokalne samouprave ukoliko budu spremne. Ukoliko ne budu, sigurno je da će investitor otići na neko drugo mesto", rekao je predsednik RPKL Goran Jović.
Izgradnja solarne elektrane snage tri megavata košta oko pet miliona evra. Nakon nabavljenih dozvola i svih potrebnih odobrenja, rok za izgradnju objekta je četiri meseca.
Prema proceni eksperta za obnovljive izvore energije Dejana Stojadinovića, jug Srbije je područje sa najviše sunčanih sati i sa najvećom količinom solarne energije na teritoriji čitave države. Otuda i zainteresovanost nemačkih investitora da svoj novac ulažu ovde.
#
Goran Jović
jug Srbije
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Požar kod Bojnika
- Mirza Selimović oduševio posetioce
- Voda nije za piće i pripremu hrane
- Naissus radi na više lokacija
- Vremenska prognoza
- Zvezda iz Holivuda u Nišu
- Brutalno ga pretukli na pumpi
- Milici Pavlović dva i po miliona dinara
- Saradnja biblioteka sa juga
- Otvorena Roštiljijada
- Posle kraće rasprave udario muškarca
- Irfan Mensur režira „Sofku“ u Nišu
- Leto 68. godine – studentski nemiri
- Evo gde će slavine biti suve
- Niški bajkeri stižu u Varvarin
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Požar kod Bovanskog jezera zahvatio vikend-naselje, izgorele tri vikendice
- Danilo Kocić, novinar: Kada odlazite iz rodnog kraja… (priča)
- Četvoro leskovačkih umetnika na 35. Međunarodnoj izložbi malog formata u Šapcu
- Na današnji dan pre devet godina Mitropolit Arsenije ustoličen kao Episkop niški
- Od početka avgusta na putevima Republike Srbije u saobraćajnim nesrećama stradala četiri vozača motocikla
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -











