Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Rasipanja državnih preduzeća

rssBookmark and Share

18.09.2010. Izvor: B92, Večernje novosti

U Nišu održan Prvi međunarodni forum o energetskom menadžmentu na lokalnom nivou. Moramo na racionalniji način da trošimo raspoložive izvore energije

Rasipanja državnih preduzeća

Rasipamo kilovate

ENERGETSKI sistem Srbije je dobro pripremljen za narednu grejnu sezonu, svi daljinski sistemi su spremni i energenata ima dovoljno. Međutim, velika potrošnja energije i ogromna dugovanja potrošača, kao i dispariteti između cena energenata i cena grejanja, problemi su koji što pre moraju biti rešeni.

Ovo je u petak u niškom hotelu “Nais” otvarajući Prvi međunarodni forum o energetskom menadžmentu na lokalnom nivou, istakao ministar rudarstva i energetike u Vladi Srbije, dr Petar Škundrić.

On je izjavio da o promeni cene gasa nadležni još razgovaraju i traže logično ekonomsko i socijalno odgovorno rešenje.

- Što se tiče cene gasa najveći problem je u disparitetu kursa dolara i dinara. S obzirom na to da gas plaćamo u dolarima, da se cena potrošenog gasa naplaćuje u dinarima i da postoje velika potraživanja postoji potreba korigovanja cene gasa - rekao je Škundrić.

Neophodno je, dodao je Škundrić, da na najracionalniji način trošimo raspoložive izvore električne energije, jer smo u Evropi na poslednjem mestu po njenom neracionalnom korišćenju, a, inače, za nerednih šest godina možemo da budemo lider u regionu po proizvodnji ovog energenta, kao nekadašnja SFRJ.

Ministar Škundrić je takođe dodao da bi pri minimalnoj stopi rasta društvenog proizvoda, Srbija, sa sadašnjih 36 miliona kilovat-časova, narednih 30 ili 40 godina morala da udvostruči proizvodnju električne energije, a ako se dostigne željena stopa, onda bi struje trebalo daleko više. Pomoćnik generalnog direktora EPS-a Zoran Manasijević je neglasio da je proizvodnja struje znatno povećana, a takođe i potrošnja uprkos tome što privreda u Srbiji malo radi, a kao glavnog krivca za to naveo je neracionalni način trošenja struje.

- Prosečnom uštedom od najmanje pet evra po stanovniku, pokazala su iskustva na lokalu, moguće je, na primer, u opštini sa 30.000 stanovnika, ostvariti uštedu od 150.000 evra godišnje - kaže Bojan Kovačić, direktor Agencije za energetsku efikasnost.


"Javna preduzeća se rasipaju"

Javna preduzeća rasipaju novac poreskih obveznika, upozorili su Transparentnost Srbija i Koalicija za nadzor javnih finansija.

Ova izjava je usledila nakon najave Elektroprivrede Srbije da će zaključiti ugovor o sponzorstvu sa fudbalskim klubom Partizan.

Oni podsećaju da EPS posluje bez ozbiljne konkurencije u mnogim aspektima svoga rada i da je prošlu godinu završio sa gubitkom većim od osam milijardi dinara, koji se „pokriva“ novcem svih poreskih obveznika.

Nemanja Nenadić iz Transparentnposti Srbije podvlači da su javna peduzeća osnovana kako bi zadovoljila precizirane javne interese, među kojima nije javni interes za podršku sportu.

„U tu svrhu oni dobijaju prihode ili subvencije iz budžeta. One nisu osnovane da bi vršile neke druge društvene korisne radnje poput razvoju sporta, i ovakvo trošenje novca je nenamensko trošenje. Mnoga javna preduzeća će biti i prodata, tako da svako smanjivanje njihove imovine vodi ka tome da građani Srbije koji će imati prava na neki udeo od tih preduzeća, siromaše“, kaže Nenadić.

Nevladine organizacije zaključuju da je nedopustivo da bilo koje javno preduzeće u Srbiji zaključuje ugovore o sponzorstvu sa sportskim klubovima, a da je takva praksa pogotovo neopravdana kada je reč o preduzećima koja su monopolisti na tržištu ili posluju sa gubitkom.


#   autobus   javna preduzeća   subvencije   cena grejanja
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima