U selu od 50 meštana kraj Kuršumlije, Radovanovići čuvaju 400 ovaca
Kuršumlija 15.11.2017. RTS, Južna Srbija Info
Kuršumlijsko selo Tmavu poslednjih decenija mnogi su napustili. Među retkima koji su ostali je porodica Radovanović koja obrađuje više od 50 hektara zemlje i imaju farmu sa 400 ovaca.

Nemanja Radovanović posle završene škole oženio se i sa suprugom Jelenom otpočeo život na svojoj dedovini u planinskom selu Tmavi.
"Odlučio sam se da se bavim poljoprivredom, vratio sam se na selo i krenuo da osnivam farmu ovaca. Sad trenutno imam oko 400 ovaca i jagnjadi rase il-de-frans i vitemberg. Sva grla su umatičena, sad imam oko 250 ovaca koje podležu subvencijama", kaže Nemanja Radovanović iz sela Tmave.
"Što imaju svi u gradu imamo i mi, znači sve, baš sve uslove, samo s tim što se malo više radi, ali mora da ima malo i volje i želje da se nešto radi, ne može nešto da se radi ako ne voliš", kaže Jelena Radovanović iz sela Tmave.
Nemanjinim stopama će i mlađi brat Stefan.
"Ima se sve i može lepo da se zaradi. Planiram da ostanem ovde i da osnujem porodicu", kaže Stefan Radovanović, iz sela Tmave.
Selo Tmava je udaljeno desetak kilometara od Kuršumlije, ima asfaltni put, vodu, struju i sve uslove za normalan život, ali u njemu živi samo pedesetak stanovnika.
Da bi podstakla ljude da ostanu na ovim prostorima Opština Kuršumlija iz budžeta za poljoprivrednu proizvodnju i bolju infrastrukturu u selima godišnje izdvaja više od 100 miliona dinara.

"Država nam izlazi u susret sa subvencijama, 7.000 po jednom matičnom grlu i na taj način stimuliše nas da bi što više držali grla, jer što više grla sve više para", kaže Ranko Radovanović iz sela Tmave.
"Ljudi su zadovoljni ne samo tim subvencijama nego imamo i oragnizovanu službu poljoprivrednu koja pomaže ljudima i oko obnove gazdinstava i oko konkursa koje Ministarstvo poljoprivrede raspisuje", kaže Radoljub Vidić, predsednik opštine Kuršumlija.
Kuršumlijsku opštinu u potrazi za poslom godišnje napusti više stotina ljudi, a desetak sela potpuno je ugašeno.

#
Kuršumlija
poljoprivreda
subvencije
Radoljub Vidić
predsednik opštine
Tmava selo
Ministarstvo poljoprivrede
ovčarstvo
opština Kuršumlija
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Kućni pritvor odborniku i njegovom sinu
- Niški polumaraton okuplja više od 1.700 trkača
- Bora Zdravković
- Tri brane za viši vodostaj Nišave
- Doživi Niš – Experience Niš
- Bez vode delovi Niša i okolnih sela
- Vremenska prognoza
- Kvar na vodovodnoj mreži na Paliluli
- Kamate za neuspele projekte
- Razbijena grupa krijumčara
- Dan žalosti u Nišu
- Više kvarova na vodovodnoj mreži
- Izrada spomenika kralju Milanu
- Vukovci na ekskurziji
- Vučević na skupu naprednjaka u Trupalu
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Zašto građani Srbije plaćaju skuplje stambene kredite od suseda u EU?
- Ministar kulture potpisao ugovor za obnovu hrama u Gornjem Adrovcu
- Panoramske vožnje turističkim autobusom i ovog leta u Nišu
- HAOS NA SKUPU OPOZICIJE: Pljuštale uvrede na račun novinara, jedinstva ni na vidiku
- Ministarstvo kulture - novi ugovori i više od 9,7 miliona za arheološko nalazište „Medijana“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Toplički okrug spreman za zimu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












