Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Četnici nude pomoć Kuršumljanima ako ih žandarmerija napusti

rssBookmark and Share

Kuršumlija 03.09.2014. izvor: vaseljenska.com / srbin.info

Meštani nekoliko kuršumlijskih planinskih sela uz samu administrativnu liniju sa okupiranim teritorijama nakon ukidanja baze Žandarmerije u selu Trpeze, najavili su organizovanje seoskih straži u strahu od mogućih upada Šiptara.
Četnički pokret nakon nedavnog povratka sa Krima nudi pomoć, ako žandarmerija potpuno napusti administrativnu granicu sa Kosovom.

Četnički pokret
Četnički pokret

– „U pitanju su zaseoci Trpeze i Trn koji pripadaju mesnoj zajednici Dobri Do. Meštani Trpeze, Miloš Đorđević i Zagorka Mićunović, supruga Dušana Mićunovića koga su Albanci šumokradice pre šest godina ubili i ukrali mu svu stoku, u strahu su već napustili svoje kuće, a pitanje je koliko ćemo i mi ostali izdržati, jer su neki već najavili da će se iseliti“, kaže uzbuđeno predsednik Mesne zajednice Dobri Do Radovan Jelić.

Zbog uznemirenosti građana, meštane ovih sela posetili su predstavnici Žandarmerije, ali prema Jelićevim rečima, susret je prošao bez dogovora.

„Da li zato što im je održavanje ove baze skupo ili zato što nemaju adekvatnih uslova za smeštaj, tek oni uveliko rasturaju bazu, a predstavnik Žandarmerije nam je rekao kako mora da razgovara sa svojim šefom. I meni i ostalim meštanima se čini da oni ne razmišljaju o povratku zbog čega smo svi u ogromnom strahu. Pa te noći kada su počeli da se sele, Šiptari s druge strane granice su slavili pucajući iz raznog oružja. Sad, kada se Žandarmerija povukla nemamo drugo rešenje nego da i mi uzmemo oružje, pa ko preživi. Ne shvatate kako je to kada padne mrak, a znate da vas od granice deli tek nekoliko stotina metara i da Šiptari idu u krađu naoružani do zuba „, kaže Jelić i dodaje da je na ovom delu granice do sada zabeleženo nekoliko upada albanskih šumokradica i oružanih incidenata, a da će sada, posle odlaska Žandarmerije, čak oko 30 kilometara administrativne linije između Centralne Srbije i okupiranih teritorija ostati neobezbeđeno.

Predsednik Opštine Kuršumlija Radoljub Vidić, koji se ovih dana suočava sa katastrofalnim posledicama poplava, kaže da to baš i nije tako zato što je Žandarmerija i dalje prisutna na administrativnoj međi, ali da potpuno razume uznemirenost meštana ovih planinskih sela.

„Administrativna granica je bezbedna, ali shvatam strah tih ljudi, jer im je baza Žandarmerije u selu ulivala dodatno samopouzdanje. Oni su tim ljudima obećali da će nastaviti da se brinu o njihovoj bezbednosti, kao i da će pojačati patrole, ali meštane to očigledno nije umirilo, pa su se obratili i meni. Već sam se pismeno obratio ministru i direktoru policije, kao i komandantu Žandarmerije“, kaže Vidić.

Odbornik u SO Kuršumlija Milivoje Tomović ističe da je baza Žandarmerije faktički štitila desetak kuršumlijskih sela i da su ljudi sada u opravdanom strahu.

„U pitanju je kritično područje, jer šumokradice stalno upadaju na teritoriju opštine Kuršumlija i naoružani ilegalno seku šumu. Svi se odlično sećamo kako je prošao Dušan Mićunović“, kaže Tomović.

Četnički pokret nudi pomoć

Četnički pokret je izdao saopštenje za javnost u kome javljaju da ukoliko vlada Srbije povuče Žandameriju sa administrativne granice sa Kosovom i Metohijom, da će oni, Srpski četnici, preuzeti zaštitu srpskih sela od upada šiptarskih bandi.

Komandant Četničkog pokreta Bratislav Živković, po dobijanju informacije 25.04. 2014., da nove srpske vlasti žele da povuku Žandarmeriju sa administrativne granice sa Kosmetom, hitno je već sledećeg dana poslao svog poverenika za Pčinjsku oblast Predraga Dimića i njegovog zamenika, na teren, pošto je prisustvo srpskih policijskih specijalnih snaga veoma važno jer štiti planinska srpska sela i mahale od Merdara do Medveđe od upada šiptarskih terorista sa prostora Kosova i Metohije.

Četnici u svom saopštenju dalje navode da su šiptarske bande do sada već ubili nekoliko Srba i uništavale srpsku pokretnu i nepokretnu imovinu. U tom pogledu, po njima, prisustvo policije i vojske je jedina nada i kolika tolika sigurnost Srbima koji žive blizu administrativne granice sa Kosovom i Metohijom.

Oni zato obaveštavaju srpsku javnost da na vest da se Žandarmerija povlači, strah za živote se uvukao u meštane sela Dobri Do, Sekirice i ostalih mahala, koje su smeštene uz samu liniju razdvajanja. Poverenik Četničkog pokreta P. Dimić je u razgovorima sa meštanima i predsednicima ovih sela preneo zabrinutost Četničkog pokreta za njihovu bezbednost i ponudio da četnici preuzmu organizaciju patrola duž administrativne granice. Meštani su se zahvalili na pomoći srećni “što se neko uopšte i setio njih”.

Na kraju, u svom saopštenju Četnički pokret prenosi informaciju da su se oni dogovorili oko saradnje sa meštanima ovih sela, te da je jedno četničko odeljenje već spremno, ukoliko Žandamerija se povuče iz ovog dela Srbije, da odmah stupi na dužnost, preuzme patroliranje i zaštitu srpskog stanovništva od šiptarskih bandi sa Kosmeta.

 


#   Kuršumlija   žandarmerija   Radoljub Vidić   četnici   predsednik opštine     Miloš Đorđević   mesne zajednice   Merdare
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima