Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Niš: Kako do dečjeg dodatka

rssBookmark and Share

18.08.2015. Belami, Južna Srbija Info

Uprava za dečiju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu ima najširi krug nadležnosti u odnosu na ostale gradske uprave.

Foto: centarzamame.rs
Foto: centarzamame.rs

Najveći deo tih poslova su vezani za ostvarivanje prava na dečiji dodatak, ostvarivanje prava na naknadu zarade u vreme porodiljskog bolovanja, ostvarivanje prava na roditeljski dodatak, pravo na paket za novorođenče, zatim pravo na regresiranje troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi, pravo na regresiranje troškova boravka dece u dečijem odmaralištu“, nabraja Đurica Spasić, pomoćnik načelnika Uprave za dečiju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu.

Najinteresantnije za naše sugrađane su ona prava koja se tiču zaštite dece i porodice, a posebno se to odnosi na dečiji dodatak.

„Kada pričamo o pravu na dečiji dodatak uglavnom oni koji još nisu korisnici, a hteli bi da budu, pomisle da im je potrebna gomila dokumentacije.Nije baš tako. Potrebno je desetak papira koji se dobijaju besplatno.Pravo se ostvaruje na godinu dana, a nakon isteka godine korisnici donose samo potvrde o primanjima i opet im se pravo produžava na godinu dana.Dokumentacija se dobija uglavnom u Matičnoj službi, poreskoj upravi i u katastru.Nije komplikovano jer neke od ti papira građani već imaju.To su kopije ličnih karata, zdravstvenih knjižica, izvod iz knjige rođenih za decu, školske potvrde“, objašnjava Đurica Spasić.

Uz dečiji dodatak, u Upravi za dečiju, socijalnu i primarnu zdravstvenu zaštitu ostvaruje se i pravo naknade za porodiljsko bolovanje.

„Pravo na naknadu zarade za porodiljsko bolovanje dobija svaka zaposlena majka.Ona koristi porodiljsko odsustvo i za to vreme dobija naknadu.Pravo ostvarju teko što se podnosi zahtev kod nas.To uglavnom radi poslodavac.Dostavlja se ugovor o radu, potvrda o zaposlenju, lekarska doznaka, potvrda o prosečnoj zaradi koju je mama ostvarila pre odlaska na porodiljkso bolovanje. To pravo traje godinu dana, a prva tri meseca trajanja tog prva su porodiljsko odsustvo, a devet meseci su, do isteka godinu dana su pravo na negu deteta. Specifičnost ovog prava je devet meseci odsustva umesto mame može da koristi i otac deteta“, zaključuje Đurica Spasić.


#   Dečiji dodatak   Ugovor o radu   Uprava za dečju i socijalnu zaštitu   Đurica Spasić   roditeljski dodatak
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima