Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Oni su pokrenuli mlade sa sela

rssBookmark and Share

Niš 30.03.2014. Politika

Nekadašnji najbolji mladi volonter Srbije Milan Stojiljković s grupom „Kobra” iz Donje Toponice radi na osnivanju nacionalne asocijacije seoskih udruženja Srbije

Oni su pokrenuli mlade sa sela

Milan je običan momak, pristojan, odmeren, neupadljivo obučen. Diplomirani je ekonomista. Kada biste prošli pored njega, verovatno ga ne biste ni primetili, kao što nisu ni njegove komšije iz Donje Trnave i Donje Toponice. (Granica između ova dva sela sa oko 1.000 stanovnika na tačno pola puta između Niš i Aleksinca zapravo ne postoji – išetaš iz dvorišta u Toponici i već si u Trnavi.)

A onda je ovaj običan momak uradio nešto neobično – okupio je ekipu onih koji misle slično kao on, koji odbijaju da sede skrštenih ruku. Zasukali su rukave i učinili nešto za svoj kraj, što nije ostalo neprimećeno: Milan je sa 24 godine proglašen najboljim mladim volonterom Srbije, a grupa „Kobra” je imala najbolju lokalnu omladinsku akcija na konkursu „Mladi su zakon” koji već petu godinu organizuje Ministarstvo omladine i sporta.

– „Kobre” su nastale iz nekadašnjeg karate kluba istoimenog naziva. Jer, kada se klub ugasio 2005. godine i otišao trener, zamro je i život u selu. Danas ovu grupu čine uglavnom mladi, studenti ili diplomirane arhitekte, ekonomisti, novinari, vojnici, medicinske sestre, inženjeri... Svi se znamo od detinjstva, odrasli smo zajedno, a onda zbog školovanja otišli na razne strane, da bismo se ponovo okupili oko ideje zaštite životne sredine i povratka mladih na selo – priča Milan Stojiljković za naš list.

Najveći problem u ovom kraju je nezaposlenost, a mladi i muku muče s prevozom, koji je noćna mora tokom školovanja. Nije bilo kablovske televizije, kada padne kiša ostaju i bez telefonske veze, a često i bez struje. Dok se nisu pokrenuli, u selu nije bilo ni mesta za okupljanje mladih. „Politika” je imala priliku da obiđe mlade u ovim selima i lično se uveri šta su sve uradili: renovirali su Dom kulture, radeći dan i noć, usput učeći šta je gletovanje, hoblovanje, uvođenje struje, kako se dobija građevinska dozvola, sredili su dve divlje deponije i napravili park, organizovali letnji kamp „Hajde da provedemo raspust u školi”... S vremena na vreme čiste Moravu i obe pritoke, što je Sizifov posao, obilazili su sela i napuštena domaćinstva ovog kraja u okviru projekta koji su sami smislili pod nazivom „Život na selu danas”...

Pitamo Milana da li je bilo teško motivisati ljude i šta je njega pokrenulo na akciju.

– Nisam mogao više da sedim skrštenih ruku i čekam da neko ko je valjda zadužen za to uradi nešto za mlade ljude. Dugo se godina u lokalnoj zajednici ništa nije dešavalo, mladi su odlazili na školovanje, ali se mali broj vraćao, a oni koji su ostali uglavnom su bili bez posla, s mnogo neiskorišćenog slobodnog vremena. Nismo imali adekvatan prostor za okupljanje niti za bavljenjem sportom, nije bilo nikakvih kulturnih sadržaja, ali je zato bilo divljih deponija – počinje priču ovaj mladi volonter.

Njegov je utisak da mladi danas nisu dovoljno aktivni, naročito generacije koje dolaze, da su nezainteresovani i nemotivisani da se uključe u bilo kakve programe van škole i kuće.

Bilo je veoma teško motivisati druge mlade ljude da se aktiviraju, nastavlja. Olakšavajuća je okolnost što je ovo mala sredina, svi se poznaju, pa je tako stigla i podrška, a posle prve uspešne akcije počeli su da pristižu i novi volonteri.

– Po našem primeru je nastalo još mnogo sličnih udruženja mladih u ruralnim sredinama, s kojima danas uspešno sarađujemo. Ovih dana radimo na osnivanju mreže nacionalne asocijacije seoskih udruženja Srbije, koja će imati zadatak da pomogne novonastalim udruženjima i entuzijastima da pokrenu mlade i lokalnu zajednicu – kaže Milan.

On mladima poručuje da se što više uključuju u društveni život, da volontiraju, da se integrišu sa zajednicom ukoliko već ne mogu da dođu do posla.

– Postoji veliki broj seminara, kampova, edukacija i različitih vidova neformalnog obrazovanja koji su besplatni, a koji mogu da povećaju šansu da se dođe do posla. Za neke je to gubljenje vremena, a za neke šansa za budućnost. Ja sam aktivista od 2008. godine, mnogo sam vremena proveo usavršavajući se i nijednog trenutka se nisam pokajao jer danas imamo lokalnu zajednicu koja je dostojna života mladih – poručuje na kraju Milan Stojiljković.


#   Niš   mladi   deponija   selo   medicinske sestre   Dom kulture   Gornja Toponica   studenti   građevinska dozvola   Milan Stojiljković   bez struje   bez posla   Mladi su zakon
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima