Ruskinja Ljuba studira u Nišu
06.03.2016. RTS, Južna Srbija Info
Ruskinja Ljuba Sokolova jedini je strani student na Univerzitetu u Nišu sa stipendijom Vlade Srbije, koja uključuje smeštaj u studentskom domu, ishranu, zdravstvenu zaštitu i 15.000 dinara mesečno.

Mašinski fakultet, na kome je ona na master studijama, već ima saradnju sa belgorodskim fakultetima u okviru koje je ona upoznala srpske studente koji su bili u Rusiji na jednomsečnoj razmeni.
Iako je, kao strani stipendista naše Vlade studije mogla da nastavi u Beogradu, kao ostalih 30 stranih stipendista, ova mlada Ruskinja odabrala je Niš.
Voli Srbiju i Srbe, pa joj učenje jezika ne predstavlja problem, mada je u početku teško bilo upravo zbog jezika. Sada sve razume, ali teže priča na srpskom.
"Volim Srbiju, a o Nišu sam od vaših ljudi koje sam upoznala u Belgorodu slušala interesantntne priče i htela sam da upoznam grad i ljude ovde. Čula sam za stipendije i evo me", kaže Ljubov Sokolova.
Porodica joj, kaže, nedostaje, ali obaveze na fakultetu i oko učenja srpskog jezika ne dozvoljavaju joj da mnogo misli na to. Uz to, redovno je u kontaktu sa majkom, sestrom i prijateljima u Rusiji, a ovde je stalno okružena novim društvom koje je brzo stekla.
"Ljuba je aktivna, energična, nasmejana, dobar prijatelj. Uvek gleda da završi prvo obaveze, pa da se druži", kaže Uroš Budić, drug.
Prvom stranom studentu na Univerzitetu u Nišu koga stipendira naša Vlada, Mašinski fakultet nastoji da izađe u susret u svakom pogledu.
"Profesori i saradnici su komunicirali su sa njom na engleskom i ruskom jeziku. Sada te barijere nema, Sokolova se potrudila da nuči srpski", kaže prof. dr Nenad T. Pavlović, dekan Mašinskog fakulteta u Nišu.
Posle mastera, Ljubov planira i trogodišnje doktorske studije - opet u Nišu.
"Majka mi baš kaže "Otišla si na godinu dana, a sada hoćeš da ostaneš još tri godine. Jel ti misliš uopšte da se vraćaš iz Srbije?" A ja - ne znam još, razmišljam", kaže Sokolova.
Za nekoliko dana Sokolova će napuniti 25 godina. Porodica neće biti pored nje, ali neće, kaže, biti sama. Novi prijatelji iz Srbije već su joj najavili žurku.
Izvor: RTS
#
stipendije
Vlada Republike Srbije
Rusija
student
Mašinski fakultet
doktorske studije
Ruskinja
@Vlada_SR
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Uhapšeni nakon zaplene droge u Nišu
- Vikend bez vode u Popovcu i na Panteleju
- Proverite zdravlje svojih kostiju
- Bez vode samo teniski tereni u Niškoj Banji
- Povređeni Nišlije stižu u UKC Niš
- Niš ponovo dobija panoramske turističke vožnje
- Bez vode više naselja i sela
- Vremenska prognoza
- Poginuo mladić kod Leskovca
- Isplata građanima iz Akcionarskog fonda
- Devetnaesta godina „Pank festivala“ u Ladovici
- Kako je napravljena bolnica Spebo medical
- Na „Čairu“ privremeno rade dva bazena
- Humanost na delu
- Od promocija i izložbi do koncerta Peđe Medenice
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Pare za "pomoć građanima" iz Akcionarskog fonda - umesto Dinkićevih 1000 stiže Vučićevih 50 evra
- Zašto građani Srbije plaćaju skuplje stambene kredite od suseda u EU?
- Panoramske vožnje turističkim autobusom i ovog leta u Nišu
- HAOS NA SKUPU OPOZICIJE: Pljuštale uvrede na račun novinara, jedinstva ni na vidiku
- Ministarstvo kulture - novi ugovori i više od 9,7 miliona za arheološko nalazište „Medijana“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Toplički okrug spreman za zimu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












