Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Saša Janković: Uprava za urbanizam oštetila Leskovčane lošom kontrolom gradnje „Bagata“

rssBookmark and Share

Leskovac 26.09.2015.

Zaštitnik građana Saša Janković optužio je Upravu za urbanizam i komunalno stambene poslove da je oštetila dve Leskovčanke čija se zgrada naslanja na gradilište „Bagat“, jer nije sprečila dalje radove na ovom građevinskom kompleksu.

Saša Janković: Uprava za urbanizam oštetila Leskovčane lošom kontrolom gradnje „Bagata“

Reč je o dvosprtanom zdanju iz 1929. godine pod zaštitom države, koje je zbog neobezeđenog gradiliša napuklo na desetine mesta, prenosi JugMedia.

Načelnica Jasminka Milenković tvrdi, međutim, da je ombudsman pogrešio adresu jer je u Upravi za urbanizam urađeno sve po zakonu i što je u njihovoj moći da se ovaj problem reši.

„Građevinska inspekcija je investitorima, „Energosistemu Čogurić“ i bračnom paru Milji i Ratislavu Zdravkoviću, dala još pre dve godine rok za ispravljenje propusta. Inspektori su tada konstatovali da pre podizanja objekata nije urađena neophodna diletacija tla i da su izvršena znatna odstupanja od urbanističkog plana“, objašnjava Milenkovićeva.

U obrazloženju, objavljenom na zvaničnom sajtu zaštitnika građana, slično konstatuje i sam Janković , ali i zaključuje da građevinska inspekcija zapravo „nije preduzela zakonom propisane mere u cilju zabrane daljeg izvođenja radova, kao i da nije sprovela izvršno rešenje o rušenju izvedenih radova koji odstupaju od izdate građevinske dozvole na delu objekta“.

Milenkovićeva tvrdi da je rešenje o zabrani daljih radova još uvek na snazi, a na pitanje novinara „Jugmedie“ kako je moguće da se oni uveliko izvode i podižu spratovi na „spornom“ objektu, kratko je odgovorila: „To mi ne znamo“.

Jedan od investitora, Ratislav Zdravković ranije je rekao „Jugmedii“ da nije odgovoran za pucanje stare zgrade i da nije radio mimo plana.

„Pre nego što sam počeo da kopam podrum, sagradio sam potporni zid, a ja nisma hteo podrum, nego je bio predviđen gradskim planom. Utrošio sam brdo gvožđa i betona i sve uradio po propisima“, kazao je Zdravković.

Sa druge strane, zaštitnik građana ističe da je ovde reč o neefikasnom, neažurnom i neprofesionalnom postupanju uprave.

„To je imalo za posledicu odugovlačenje upravnog postupka i time nastupanje znatne štete na stanu pritužilja M. P. i D. P. Uprava za urbanizam izvršila je grubu povredu, ne samo pravo pritužilja već i povredu javnog interesa, imajući u vidu da oštećeni objekat predstavlja kulturno dobro“, ističe se u obrazloženju ombudsmana.

Milenkovićeva sa druge strane tvdi da je Uprava za urbanizam u više navrata slala sve informacije zaštitniku građana, kao i da su za kažnjavanje nadležni inspekcijski organi, a ne služba kojom rukovodi. „Ova Uprava, na osnovu odrebdi Zakona o planiranju i izgradnji, ne može da preduzme nikakve mere prema investitorima. To čine inspekcijski organi“, ponavlja Milenkovićeva.

Saša JankovićZaštitnik građana ovu tvrdnju ne prihvata.

„Rešenja nisu sprovedena, niti dobrovoljno od strane samog investitora, niti prinudnim putem od strane nadležnog organa koji je po slovu zakona bio dužan, da nakon isteka roka za dobrovoljno izvršenje i donošenja zaključka o dozvoli izvršenja preduzme mere u cilju njihovog sprovođenja, a na teret izvršenika. Takvo postupanje Gradske uprave grada Leskovca je u konkretnom slučaju, a bez nekog opravdanog razloga, izostalo“, ističe ombudsman, koji je preporučio da  oštećenim Leskovčankama ponudi obeštećenje štete.

Uprava ima rok od 60 dana da zaštitnika građana obavesti o preduzetim merama i dostaviti dokaze o tome.


#   Leskovac   Saša Janković   zaštitnik građana   inspekcija   izgradnja   potporni zid   građevinska inspekcija   urbanizam   Jasminka Milenković
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima