Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Studenti traže ostavku dekana

rssBookmark and Share

07.11.2013. Autor: Z. Miladinović

Grupa od oko dvesta studenata nastavila je protest na Medicinskom fakultetu u Nišu nakon neuspešnog razgovora sa dekanom Stevanom Ilićem, na kojem su tražili povoljnije uslove studiranja i smanjenje dažbina. Oni su svojoj listi zahteva dodali i zahtev da dekan Ilić podnese ostavku, pre svega zbog toga što je prekjuče, kada je njihov protest počeo, pozvao policiju da ga „zaštiti“.

Studenti traže ostavku dekana

Protest je započeo prekjuče oko podneva, kada se oko dvesta studenata okupilo ispred dekanata, nakon čega je Ilić pozvao policiju. Kancelariju dekana obezbeđivale su tri interventne policijske jedinice, ne dozvoljavajući studentima, ali ni novinarima kontakt sa dekanom. Protest je završen pošto je Ilić u pratnji policije napustio zgradu, a studenti su ga nastavili juče i najavili novo okupljanje za danas u podne. Oni su kazali da su „spremni da stupe i u štrajk glađu“.

Studentska asocijacija i Savez studenata, koji organizuju protest, zahtevaju da fakultet omogući finansiranje iz budžeta studentima strukovnih studija koji imaju 48 bodova, predavanja na srpskom jeziku na takozvanoj „Engleskoj grupi“ zbog nepostojanja adekvatne literature, kao i praćenje vežbi i predavanja bez dodatne novčane naknade za studente koji su obnovili godinu, što bi im omogućilo da polažu ispite preko kolokvijuma. Oni traže i da se ponovo uvedu socijalne kategorije studenata i poboljšaju uslovi za rad akademaca.

Njihove zahteve podržao je bivši dekan Medicinskog fakulteta Milan Višnjić, koji je kazao da je dok je on bio na toj funkciji imao razumevanja za studentske potrebe, tako su mnogi od sadašnjih zahteva bili realizovani, ali su ukinuti u poslednjih nekoliko meseci, koliko on nije na bilo kakvoj funkciji. Protiv Višnjića je krajem jula pokrenuta istraga zbog sumnje da je zloupotrebio službeni položaj tako što je navodno povećavao plate zaposlenima suprotno propisima, a jedan broj studenata neosnovano oslobađao plaćanja školarine. On je u istrazi negirao sve optužbe, navodeći da su odluke donosili nadležni fakultetski organi, koji su poštovali zakon. Višnjić je u pritvoru proveo 82 dana, istraga protiv njega još traje, a optužnica nije podignuta.

- Studenti su izmanipulisani od strane dinastije Višnjić. Sve je počelo kada je bivši dekan krajem oktobra izašao iz pritvora, a Aleksandar Višnjić (profesor na fakultetu i sin bivšeg dekana, prim.aut.) ušao u moju kancelariju i zatražio moju ostavku. Ona je najmanji problem, jer sam ja bogat čovek. Ali, neću dozvoliti da se bilo šta na fakultetu radi mimo zakona - rekao je Ilić, dodajući da o nekim studentskim zahtevima „može da se razgovara“, ali da je za neke nadležno Ministarstvo, a ne on.

Ilić je dodao da „nije pozvao policiju zbog studenta“ već zbog toga što je Aleksandar Višnjić navodno fizički nasrnuo na šefa obezbeđenja na fakultetu Zorana Đorđevića, kada je on mobilnim telefonom pokušao da slika akademce koji su protestovali. Šef obezbeđenja i dekan podneli su protiv njega prijave, a on je juče pre podne zbog toga bio na razgovoru u policiji.

Ograđivanje

Predstavnik Sveza studenata Dragan Krstić ogradio se od tvrdnji da su studenti zloupotrebljeni u cilju mešanja u unutrašnju organizaciju i rukovođenje fakultetom ili da je njihov protest politički. On je kazao da se njihovi zahtevi odnose isključivo na uslove studiranja, a da će početi da skupljaju potpise za smenu dekana Ilića tek ukoliko uprava fakulteta ne pokaže razumevanje za njih.


#   Aleksandar Višnjić   Milan Višnjić   studenti   grupa   Ana Ilić   štrajk glađu   Ana Đorđević   šef obezbeđenja   Dragan Krstić   Savez studenata
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima