U Bujanovcu bez posla 4.800 ljudi
Bujanovac 22.06.2014. RTS
Privatno preduzetništvo je šansa za mlade, ali oni priželjkuju posao u državnim firmama gde posla nema.

U Bujanovcu je nezaposleno 4.800 ljudi, a prosečan stanovnik ima 29 godina.
Završena je školska godina. Mladi Srbi, Romi i Albanci slobodno vreme provode u centru Bujanovca. Tu se druže, razmenjuju iskustva. Kafići su im kažu, jedina mesta za izlazak.
"Izlazimo po kafićima, igramo fudbal sa drugarima, imam drugove Srbe i Rome družimo se na fejzbuku", kaže Šefet Amidi iz Velikog Trnovca.
"Osim po kafićima nema gde da se izađe, a i kafić je samo jedan srpski", kaže Milan Stojanović iz Levosoja kod Bujanovca.
"Tu kod Doma kulture se zabavljamo, ima muzika družimo se i sa Srbima i sa Albancima, nikada nije bilo problema", kaže Igor iz Bujanovca.
Bez obzira na razlike, kulturu, jezik, običaje, muče ih isti problemi, nedostatak posla, kulturnih sadržaja, klubova.
"Nedostaje nam pozorište, bioskop, klubovi za mlade. To u drugim gradovima ima ovde ne", kaže Bojana Matić iz Bujanovca.
Ljoran Memeti iz Oslara kod Bujanovca dodaje da im nedostaje bazen da se kupaju sa drugarima.
Nezaposlenost i migracije su najveći problemi. Mladi iz Bujanovca odlaze najčešće u inostranstvo Romi i Albanci, a Srbi u Beograd, Niš.
"Odlaze za poslom najčešće u inostranstvo, jer ovde nema posla", kaže Dušan Ivanovski iz Levosoja kod Bujanovca.
"Završiću srednju školu, a onda višu u Beogradu i tamo ću se zaposliti", kaže Anđela Mihajlović iz Bujanovca.
"Mladi Romi žive mizerno, nema posla, a ni para za školovanje", dodaje Ljubiša iz Bujanovca.
Kancelarija za mlade organizuje kurseve, treninge, realizuje projekte, da pomogne mladima, zaustavi iseljavanje.
Vjollca Aliju, koordinator Kancelarije za mlade u Bujanovcu kaže da mladi imaju gde da izađu, jer kada je lepo vreme centar Bujanovca i kafići su puni, ali nema posla za njih.
"Najviše im nedostaje to i kulturni sadržaji", dodaje on.
Različiti sportovi poput odbojke, košarke, fudbala, stonog tenisa okupljaju 500 mladih. Toliko ima registrovanih članova Sportska hala.
Nenad Stajić, direktor Sportske hale kaže da u malom fudbalskom klubu BSK treniraju i Romi i Srbi, a u košarkaškom klubu Plej 017 i Romi, Albanci i Srbi.
On dodaje da je najbolji košarkaš mali Rom, i da svima pokušavaju da pomognu koliko mogu da postignu uspehe.
#
Bujanovac
mladi
posao
nezaposlenost
Kancelarija za mlade
Milan Stojanović
sportska hala
školska godina
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Ime Svetog Pantelejmona velika obaveza
- Sveti Pantelejmon
- Vremenska prognoza
- Mitropolit Arsenije u Kalamariji
- Preševo opterećeno, Gradina prohodnija
- Danas je Sveta Petka Trnova
- Kako će Niš izgledati do 2040
- Školarcima u Nišu po 20.000 dinara
- Vikend bez vode na dve lokacije u Nišu
- Radulović o slučaju Milić
- Neizvesne linije Rajanera iz Niša
- Povređena trojica mladića u udesu
- Novi studentski dom menja sliku smeštaja u Nišu
- NTP 2 donosi prostor za nove kompanije
- Više od 30 miliona za vodovod
Najnoviji oglasi
- Folija,cuva privatnost ogledalo efektom
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Ne grade samo tereni, već budućnost niškog sporta – Železničar Jug i KK Niš najbolji dokaz
- Mile Ristović: Danas nema ničeg jadnijeg nego biti Ćaci.
- „Nisam mađioničar, ali želim da vas lepo iznenadim“ – Pavlović obišao tri niška sela
- Leskovac; Iz budžeta grada isplaćeno 10.986.645 dinara
- HITNO ZA TURISTE: Od 5 do 9 sati sutra obustava na prelazima ka Grčkoj – očekuju se velika zadržavanja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -












