Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

U kojim gradovima će da pršte otkazi: Niš na udaru?

rssBookmark and Share

07.06.2015. B.Anđelić Blic, Južna Srbija Info

Najviše otkaza u upravi i komunalnim preduzećima za tri meseca pljuštaće u Jagodini, Leskovcu, Nišu, Dimitrovgradu, Zaječaru i Kragujevcu.

Foto: Blic
Foto: Blic

Ministarka Kori Udovički nedavno je najavila da će na lokalu bez posla ostati 4.500 ljudi
Lokalna vlast u ovim gradovima godinama je zapošljavala šakom i kapom, a po svemu sudeći tako će od septembra sada morati i da otpušta. Ministarka državne uprave Kori Udovički saopštila je nedavno da iz državnog sektora ide 4.600 ljudi, dok na lokalu otkaze treba da očekuje 4.500 zaposlenih.

Iako najveći broj njih radi u komunalnim preduzećima, u opštinama poput Jagodine, Niša, Leskovca i Kragujevca ogroman je višak u administraciji.

Svaka peta opština po zakonu

Zvuči neverovatno, ali u Srbiji postoje gradovi i opštine koje će talas otpuštanja mimoići, bar što se tiče javnog sektora. Razloga za strah neće imati zaposleni u administraciji i komunalnim preduzećima u Sremskim Karlovcima, Paraćinu, Novoj Crnji, Kniću... Podaci Ministarstva državne i lokalne samouprave pokazali su da je svega 20 odsto opština i gradova u Srbiji poštovalo Zakon o maksimalnom broju zaposlenih.

Grafički studio Blic

Gradonačelnik Jagodine Ratko Stevanović nije želeo da komentariše brojno stanje u upravi. Kako nam je objasnio, nacrt zakona o maksimalnom broju zaposlenih je na javnoj raspravi, te je neozbiljno u ovom trenutku iznositi bilo kakve komentare.

Podaci o broju zaposlenih u ovoj opštini nimalo nisu neozbiljni. Naime, zakonom iz 2009. o maksimalnom broju zaposlenih u lokalnim samoupravama za Jagodinu je određen plafon od 357 ljudi. Međutim, poslednji podaci Ministarstva finansija iz januara ove godine pokazuju da taj grad ima višak od čak 196 ljudi i to samo u lokalnoj upravi.

Slična situacija je i u Nišu, gde je u odnosu na ono što im je određeno kao maksimum zaposleno 155 radnika više. 

Zaječar je takođe jedna od opština u kojoj se zapošljavalo šakom i kapom i nalazi se na spisku prvih deset najneracionalnijih. Gradonačelnik Velimir Ognjenović kaže da je prekobrojnih najviše u komunalnim preduzećima.

- Mi smo već doneli naloge o sistematizaciji, čeka se usvajanje zakona i odluka Vlade - kaže Ognjenović za “Blic”.

Posle racionalizacije - optimizacija

Svetska banka nije imala udela u prvom talasu racionalizacije, ali će ga imati u narednoj fazi koju zovu optimizacija, saznaje „Blic“. MMF je kao uslov za sklapanje aranžmana tražio od Srbije da smanji broj zaposlenih za 15 odsto u naredne tri godine. Svake godine po pet odsto. Taj procenat je u ovoj godini ipak manji. Deo zaposlenih u javnom sektoru bukvalno su spasli oni koji su otišli u penziju prošle godine. U proceni broja prekobrojnih, Ministarstvo za državnu i lokalnu samoupravu rukovodilo se upravo Zakonom o maksimalnom broju zaposlenih iz 2009, ali su u računicu uključili i javna preduzeća, pošto su ona bila meka za partijske kadrove. Procena je da iz javnog sektora samo u ovoj godini treba da ode 9.000 ljudi.


#   državna uprava   javna preduzeća   budžet   uprava   otpuštanja   ekonomija   nacrt zakona   otkazi   MMF   bez posla   administracija   Kori Udovički   recionalizacija   Javni sektor   Svetska banka
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima