Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Saveti za biranje i održavanje bojlera

Bookmark and Share

25.10.2023. Nikola Stojanović

Poprilična dilema može da se stvori kada se nađete u prilici da gledate i birate novi bojler za svoj stan ili kuću, jer tržište nudi mnogo toga, a uglavnom kao laik razlike i ne vidite, osim osnovnih.

Ilustracija
Ilustracija


Bojleri za kupatilo ili kuhinju nisu nešto što se menja često, šta se na kratak vremenski period kvari, pa je zato dobro obratiti pažnju prilikom kupovine, dobro se informisati šta je to sve što postoji u vezi sa njima da može da utiče na samu odluku. Kakve sve vrste bojlera postoje, po čemu se razlikuju, ali i kako se održavaju da bi što duže radili bez ikakvih problema?


Protočni i standardni bojleri


Bojleri se dele u dve osnovne grupe, protočne i standardne. Protočni, kako im i samo ime kaže, služe da voda protiče kroz njih i momentalno se zagrejava kada se voda pusti na slavini, dok su standardni sa kazanima koji su toplotno izolovani, grejačima koji greju vodu i na određeni vremenski period je dogrejavaju kako se ne bi ishladila. Od određenih potreba, zahteva i želja, zavisiće i koji tačno bojleri vama odgovaraju. 


Bojleri za kupatilo


Naravno, postoje razlike kada su u pitanju bojleri za kupatilo i za kuhinju. Bojleri za kupatilo su veće zapremine, kazani njihovu mogu biti zapremine od 30l do 100l. Od veličine kupatila, a najpre članova porodice, domaćinstva, zavisi i zapremina bojlera. Za četvoročlanu porodicu, recimo, ne savetuje se postavljanje bojlera sa zapreminom manjom od 80l. Naravno, ovo važi za standardne bojlere, jer su protočni ovde već drugačiji, te nemaju kazan, već grejač koji je oko 10 puta jači od onoga u klasičnom bojleru kako bi voda koja protiče mogla odmah i da se zagreje. 
Bojleri za kupatilo se mogu postavljati horizontalno i vertikalno. Pre njihove kupovine odredite kako će se postaviti i šta vam više prostorno odgovara, jer na taj način možete iskoristiti i prostor pametnije i urednije.


Bojleri za kuhinju


S druge strane, bojleri za kuhinje su manji, zapremine od 5l do 15l. Zavisno od potrebe porodice postavlja se i bojler određene veličine, najčešće tako da bude unutar nekog kuhinjskog elementa, sudopere, radnog stola ili visećeg elementa. Ono šta se najviše radi, što svakako i jeste jedno od najboljih rešenja, jeste povezivanje cevi iz kuhinje sa cevima iz kupatila, tako da bojler iz kupatila ujedno greje vodu i za kuhinjske potrebe. Dobra strana kuhinjskih bojlera jeste to da su ekonomični, brzo zagrevaju vodu, te ne troše previše električne energije, a tople vode za kuhinjske potrebe uvek ima. 


Saveti za održavanje bojlera


Bojleri za kupatilo ili kuhinju, ali najpre za kupatilo, koriste se konstantno. Kako za sve uređaje, tako i za njega važi pravilo da ako se redovno održava i pravilno koristi onda će duže i trajati i raditi bez ikakvih problema. Da biste potrošnju električne energije sveli na minimum, podesite termostat bojlera na 55oC do 60oC. Pored toga, da kamenac ne bi uništio grejače, s  vremena na vreme pozovite nekoga da vam očisti bojler od kamenca. I jedno od pravila koje većinu buni, a to je da li bojler uključivati po potrebi ili držati većinu vremena uključenim? Ovo zavisi od toga koliko tople vode trošite? Kada konstantno trošite toplu vodu, kada je često potrebna, onda je bolje da bude uključen većinu vremena, a ako to nije slučaj, onda ga uključujte samo u periodu režima jeftine struje. 


#   voda   kupovina   bojler
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima