Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Brestovačka banja

Bookmark and Share

18.03.2014. Vladimir Ciplic

Jedno od omiljenih lečilišta pripadnika obe srpsske dinastije, i Obrenovića i Karađorđevića, nalazi se na nešto manje od 10 kilometara od grada Bora, nadomak sela Brestovac. Iako je Brestovačka banja zvanično proglašena lečilištem tek 1871. godine, za njenu posećenost je najviše zaslužan srpski knjaz Miloš Obrenović. Postoje, naime zapisi da je upravo on naložio da se ispita kvalitet lekovite termomineralne brstovačke banje.

Brestovačka banja

Takođe je zabeleženo da je daleke 1834. godine Brestovačku banju posetila i supriga kneza Miloša, kneginja Ljubica sa svoim sinovima, Milanom i Mihailom, potonjim knezom Srbije. Kasnije ju je redovno posećivao i sam knez Miloš, a u banji se i danas nalazi njegov konak. Smatra se da je zvaničnu gradnju Brestovačke banje započeo upravo knez Miloš, jer od 1837. godine u njoj niču objekti različite namene, a knez je izdao narednu za njihovu gradnju. Prvo je podignut Milošev konak, zatim kupatila, kafane, bazeni, objekti za smeštaj gostiju i tako redom, da bi sredinom minulog veka, Brestovačka banja bila jedno od najposećenijih lečilišta naše zemlje.

Ostalo je zabeleženo i da se u njoj 1905. godine lečio srpski kralj Petar Prvi Karađorđević, a knez Aleksandar Karađorđević je podigao čuvenu građevinu, nazvanu “ Knežev dvorac “.

Danas je Brestovačka banja jedno od omiljenih mesta za odmor mnogih gostiju, kako iz naše zemlje, tako i iz zemalja regiona. U njoj se uspešno leče različita oboljenja, a izmeđuostalih i: hronična oboljenja zglobova, različita reumatska oboljenja, oboljenja mišića, različita ginekološka oboljenja, pa čak i ona koja su prerasla u hronična, zatim oboljeenja bubrega i digestivnog trakta i mnoga druga. Dokazano je da boravak u Brestovačkoj banji umnogome olakšava tegobe nervnim bolesnicima, kao i u stanjima nakon povreda zglobova i mekih tkiva. Uspešno se leče i različiti zapaljenski procesi na koži, ali i zapaljenja sluznice naročito gornjih respiratornih puteva. Možda zvuči neverovatno, ali viševekovno postojanje ove banje mnogo govori o kvalitetu njenih lekovitih voda i vazduhu. Zato i ne čudi što boravak u njoj pogoduje obolelima od različitih oboljenja.

Svi izvori lekovite banjske vode se nalaze na obalama malene reke Pujice, koja protiče kroz banju. Iako ih ima mnogo više, samo je voda sa 10 izvora ispitana.

Voda sa lekovitih banjskih izvora se koristi na različite načine, a u zavisnosti od vrste oboljenja. Zanimljivo je da, za razliku od lekovitih voda u mnogim drugim lečilištima širom naše zemlje, voda Brestovačke banje nema ni taloga ni mirisa. Iako su vode sa većine banjskih izvora mahom žučkaste, sve su bezbedne za piće i upotrebu. U njima su prisutni brojni minerali i oligoelementi, a između ostalih: magnezijum, jod, kalijum, kalcijum i mnogi drugi.

Smeštaj u Brestovačkoj banji je raznovrstan. Priroda u okolini banje nudi sve uslove za aktivan odmor. Na svega desetak kilometara udaljenosti je smešteno čuveno Borsko jezero, a u njenoj neposrednoj okolini se nalaze i Zlotske pećine, te Feliks Romulijana i još jedna banja, Gamzigradska.

Boravak u Brestovačkoj banji, pored toga što pogoduje obolelima od raznih bolesti je sve više interesantan ljudima koji, jednostavno žele da pobegnu od svakodnevne gradske vreve. Zato je Brestovačka banja pravi izbor za kvalitetan odmor, a naročito za porodice sa decom.


#     Aleksandar Karađorđević
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima