Na Moravi vodenica stara
Aleksinac 14.07.2015. RTS Srbija danas
U Aleksincu se održava 51. manifestacija "Na Moravi vodenica stara" koja promoviše folklor, etno stvaralaštvo, riblje specijalitete i uopšte život pored reke, koji je u aleksinačkokm kraju bio vezan za vodenice.

Na Južnoj Moravi rečicama u toj opštini pre jednog veka radilo je dvadesetak rečnih vodenica i čak 40 vodenica potočara. Od moravskih vodenica danas nema ni traga, dok je nekoliko potočara opstalo.
U selu Lipovac, na Svetostevanskom potoku, vodenica čiji kamen melje kukuruz i žito više od veka. Sada, doduše, tek povremeno, ali pamti i neko drugačije vreme.
"Čekalo se po 3-4 dana na red da se samelje žito. Ko je imao vodenicu bio je u selu prvi gazda. Siromah nije mogao da kupi vodenicu. Danas može da je dobije i na poklon", kaže Slobodan Živić, vodeničar.
Vodenice su toliko izgubile vrednost zbog odumiranja sela i napretka tehnologije. Oni koji još žive od ovog zanata tvrde da ima puno razloga za njihovu obnovu.
"Oko vodennica se otvara mogućnost za etno turizam, mogućnost korišćenja alternativnih izvora energije, uzgoja ribe, mnogo toga od čega može da se živi", kaže Milan Pavlović, predsednik Društva vodeničara Srbije.
"Sada se vodenice vraćaju u život, jer sada projino brašno ne jede sirotinja, već jedu bogati", kaže Dragan Živanović, vodeničar iz Valjeva.
Etnolozi ukazuju na to da su vodenice biser narodnog graditeljstva. Podsećaju i na narodna verovanja vezana za magijske obrede u vodenicama, i na njihov značaj za razvoj privrede.
"Ujam se plaćao, ne u novcu nego u žitu, tako da je to bio pouzdan izvor prihoda. Ali to je možda manje važno od činjenice da se tu dolazilo do brašna- glavnog izvora za preživljavanje", kaže Milutin Dedić, istoričar umetnosti.
Zato je u Aleksincu pokrenuta ideja o revitalizaciji vodenica, koju su prihvatili vodeničari i naslednici vodenica širom Srbije.
#
Aleksinac
Južna Morava
Lipovac
na Moravi vodenica stara
folklor
narodna verovanja
Dragan Živanović
Milan Pavlov
vodenice
Slobodan Živić
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Izabrani dobitnici Svetosavskih priznanja u Toplici
- Vremenska prognoza
- Posle oktobarskog incidenta – hapšenje
- Radulović o vlasti u Medijani
- Svetosavska akademija u Domu vojske
- Cene goriva
- Uzimala novac od penzija pacijenata
- Određen pritvor odborniku iz Niške Banje
- Preminuo pukovnik Bojan Dikić
- Nova sala za ortopediju u UKC Niš
- Godišnjica Slobodnog univerziteta u Nišu
- Nema rudnika i MHE
- HONOR Magic8 Pro smart telefon
- Ukinuto noćno grejanje u Nišu
- HONOR Magic7 Pro
Najnoviji oglasi
- Veze,brak,druženje
- Dve ženke francuskog buldoga
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Selidbe Beograd Super Cena
- Iznenada preminuo novi komandant niške Žandarmerije
- Uručenje nagrada „11. januar“ u nedelju na svečanoj sednici Skupštine grada Niša
- Merošina: Potraga za Milicom Asanović iz sela Balajnac i dalje traje
- Gradonačelnik Pavlović: Sredstva Filmskih susreta usmerena na lečenje 174 dece sa retkim bolestima
- Niš slavi slobodu i šalje poruku: Grad da bude prestonica Srbije
- Jojke prebili Čikaga: jedna psovka je bila dovoljna
- Testiraj najpopularnije igrice potpuno BESPLATNO — startuj sa free spinovima!
- Stigao izveštaj o uginuću školjki
- “Leoni” dobio preko 50 miliona evra od države, a sada 1.900 ljudi ostaje bez posla
- Diktiraj svoje uslove igre – iskoristi automatski cashout i osiguraj dobitak!











