Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ribarska Banja na putu uspeha

rssBookmark and Share

Aleksinac 07.09.2015. RTS

Analize Medicinskog fakulteta u Beču, koje su 1834. godine rađene po nalogu kneza Miloša Obrenovića, zvanično su potvrdile ono što se vekovima u narodu znalo: da su vode Ribarske banje lekovite.

Ribarska Banja na putu uspeha

Od tada je Banja prošla kroz razne faze - bila je i kraljevska, i zapuštena, a danas je to savremeno lečilište u kojem se boravak rezerviše mesecima unapred.

Najrečitije svedočanstvo nekadašnje nebrige o Specijalnoj bolnici za kostno-zglobna i degenerativna oboljenja u Ribarskoj banji bilo je staro tursko kupatilo.

Na temeljima amama iz 17. veka, u kojem su nekada uživale sve srpske krunisane glave, pre pet godina podignut je savremeni velnes i spa centar. Na radost novih i starih gostiju koji u Ribarsku banju godinama dolaze.

Olgica Matić iz Drenovca kaže da je prvi put došla u Ribarsku banju pre tri decenije, na oporavak posle jedne od petnaest operacija koje sam imala:

"Osećala sam se kao da sam pala u neku rupu, nisam mogla da se snađem, sve je bilo oronulo. Ali kupajući se u ovoj lekovitoj vodi brzo sam osetila poboljšanje. Uvek su se trudili da to bude čisto i lepo, ali šta kad je to bila takoreći ruina, ništa se nije moglo. Sad je fenomenalno, stvarno sam prezadovoljna. Ribarska banja je zaslužna što sam se oporavila i zato sam joj ostala verna sve ove godine."

Najteže je bilo stvoriti tržište, pacijente koji će imati poverenje u usluge ove bolnice, ističe direktor Dušan Šokorac:

"Prirodan lekoviti faktor, koliko god bio dobar, bez stručnog, lekarskog kadra nije dovoljan. Otuda je velika pažnja posvećena edukaciji zaposlenih, nabavci savremane opreme, što je uz konstantna ulaganja tokom proteklih deset godina donelo rezultate - 140.000 noćenja godišnje i popunjenost kapaciteta od 75 do 80 odsto."

Posle izgradnje velnes centra i renoviranja vile "Hercegovina", koje se ovih dana povezuju pasarelom, i rekonstrukcije centralnog banjskog platoa, na lokaciji Samar, u planu je izgradnja sportsko-rekreativnog centra sopstvenim sredstvima.

"S obzirom na to da je reč o ozbiljnoj investiciji - više od 100 miliona", kaže Šokorac, "to ćemo raditi etapno. Ja se nadam da ćemo u narednih mesec dana krenuti s prvom fazom u kojoj ćemo uraditi dva teniska terena i prateći objekat, a sledeće goine ćemo raditi na bazenima i akva-parku."

Zbog lekovitih termi, bogatog kulturnog leta sa više stotina izvođača, kao i mogućnosti organizovanja brojnih izleta do srednjovekovnih svetinja u okolini ili srndaljske vodenice, u Ribarskoj banji se sve do jeseni traži mesto više.

Gošća iz Aleksinca Vera Marinković kaže da je bila u mnogim banjama i da, uglavnom, nije bila zadovoljna higijenom i kvalitetom usluge:

"Ovde mi se sve dopada. Imam sedamdeset pet godina i ako dogodine budem živa - sigurno ću ponovo doći."

Dragan Aleksandrović iz Kragujevca prvi put je došao pre dve decenije i od tada se, kaže, promenilo mnogo toga:

"Najvažnije je da je osoblje vrlo ljubazno, smeštaj poboljšan, da ima i dosta zabavnih sadržaja. Najvažnije je, ipak, da mi boravak od desetak dana pomogne da sa svojom kostoboljom preguram ostatak godine."

Na dva otvorena bazena i bazenu u spa-centru tokom vikenda uživa oko 800 gostiju. Branko Milovanović iz Paraćina kaže da još nije stigao da obiđe okolinu, ali da  maksimalno koristi blagodeti lekovite vode: "Najvažnije je da se učinak zaista oseća."

Šansu da u Ribarskoj banji ove godine borave jeftinije, iskoristiće bar 250 gostiju koji su potvrdom rezervacije obezbedili vaučer za subvencionisani odmor. A najvernijim posetiocima, koji u Banju dolaze pet i više godina, Specijalna bolnica odobriće popust od 5-10%.

 


#   Aleksinac   Kruševac   Ribarska Banja   specijalna bolnica   Dragan Aleksandrović
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima