Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

700 sela izumire

rss

15.06.2012. Izvor : Agencija TANJUG |

Srbija je svake godine u poslednjoj deceniji, u proseku, imala manje 20.000 stanovnika, ravnoteža između sela i gradova je narušena na štetu ruralnih sredina, a od d 4.512 sela u Srbiji, 700 je na izdisaju, rečeno je u Beogradu na skupu o depolulaciji sela.

700 sela izumire

Na konferenciji u organizaciji Francusko-srpske privredne komore istaknuto je u četvrtak da su najveći problemi sela odliv mladog stanovništava, visoka starost stanovništva od preko 60 godina, nedostatak kvalitetne saobraćajne i komunalne infrastrukture, ekonomska nerazvijenost i niz drugih problema.

Zbog toga treba definisati strategiju razvoja sela radi iskorišćenja svih rasploživih resursa i razvoja ruralnih sredina, njihovog ekonomskog prosperiteta i povratka mladih na selo, naveli su učesnici.

U oko 60 odsto sela izražen je odliv stanovništva u gradove, 70 odsto ljudi koji žive na selu je bez profesionalnog opredeljenja, jedna petina seoske dece ne upisuje osnovnu školu, zaposlenost stanovništva je mala, posebno u južnoj i istočnoj Srbiji, izneli su studenti koji su na konkursu, u organizaciji Francusko-srpske privredne komore, predstavili svoje radove na temu "Selo-grad, da li ekonomski razvoj neminovno povlači depopulaciju sela".

Studenti su prezentujući svoje radove naglasili da zbog razvoja urbanih sredina nije neminovno nestajanje i depolulacija sela i predložili niz rešenja za razvoj seoskih sredina Među ponuđenim rešenjima su ulaganje u razvoj poljoprivrede, posebno organske, razvoj prehrambene industrije i zanatstva, bavljenje energetskom efikasnošću i obnovljivim izvorima energije, kao i razvoj seoskog turizma i osnivanje obrazovnih i kulturnih centara na selima.

Na konkursu za studentsku nagradu u organizaciji Francusko-srpske privredne komore prvu nagradu dobio je Mile Krtnić, student Fakulteta tehničkih nauka iz Novog Sada, druga nagrada pripala je Maji Drobnjaković, studentu Ekonomskog fakulteta iz Subotici, a treću nagradu dobio je Srđan Kostić, student Rudarsko-geološkog fakulteta iz Beograda.

Tri najbolja rada nagrađena su finansijski u ukupnom iznosu od 3.000 evra, a na konkurs se prijavilo oko 130 studentskih radova, iz cele Srbije i sa svih univerziteta.

Zbog velikog broja kvalitetnih radova, stručni žiri je odlučio da u finale uđe, ne kako je inicijalno predviđeno tri, nego šest studenata, izjavila je Sanja Ivanić, direktorka Francusko-srpske privredne komore Direktorka Ivanić je ocenila da studentski radovi sadrže nekoliko veoma zanimljivih, sistemskih rešenja za problem depopulacije srpskih sela.

Komentara: 2


#   selo   studenti
@


 

▲ ▼ [+][-]


  • (+0) (-0)

    aleksinac, 15.06.2012.:
    http://www.aleksinac.net/aleksinac/spala-knjiga-na-dva-slova.html

  • (+0) (-0)

    zoran velickovic, 20.06.2012.:
    Aleksandra je rođena 24.02.1992. u Leskovcu i boluje od Multiple skleroze od svoje 16. godine. Trenutno je zaposlena kao osoba sa invaliditetom i već dva meseca je na bolovanju zbog pogoršanja bolesti. Majka koja boluje od Parkinsonove bolesti je u penziji, a otac, koji je 2 puta operisan od tumora, na tržištu rada.
    Porodica nema uslove da obezbedi Aleksandri normalne uslove za život. Kako žive u nedovršenom stambenom objektu najviše im je potrebno kupatilo, posebna soba za nju. Seoski put u selu gde žive je u jako lošem stanju što Aleksandri otežava kretanje tako da teško ode do lekara.
    U selu Predejane ima desetak invalidnih ljudi do kojih ne mogu da stignu patronažne službe niti oni mogu da posete lekara. Telefon u njihove domove još nije stigao, a najteže im je što nemaju dobar put, pa u zimskim mesecima jedva stižu do svojih kuća.

    Put koga se sete samo u predizbornim kampanjama
    U ovom selu živi i desetak invalidnih, starih, hendikepiranih i slepih osoba kojima je posebno teško, jer do njih ne mogu da stignu patronažne službe, niti oni mogu da odu kod lekara. Među onima kojima ovo najteže pada su Smilja Miljković i njena kćerka Aleksandra, učenica drugog razreda Trgovačke škole u Grdelici. Obe boluju od teških neuroloških bolesti - Smilja od Parkinsonove a Aleksandra od multipleks skleroze. Kako kažu, otežano se kreću i često im se dešava da padaju na izlokanom putu. Prilikom pada jesenas, Aleksandra se povredila, pa dvadeset dana nije mogla u školu.
    – Svi su obećavali da će popraviti put, pogotovu u predizbornim kampanjama, ali su brzo zaboravljali obećanja. Mi ne tražimo mnogo, samo da nasipaju put da možemo da dođemo do kuće, da nas neko dov


[ Dodaj komentar ]





Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima