Niški DS i Dosta je bilo: Gradska vlast i dalje obmanjuje javnost
Niš 14.12.2016. Južna Srbija Info
Danas je održana vanredna konferencija Demokratske stranke i pokreta Dosta je bilo povodom održavanja "tajne" rasprave na temu nacrta budžeta grada Niša za 2017. godinu.

Javnost nije obaveštena o održavanju javne rasprave o budžetu, a sam nacrt budžeta stavljen je na uvid javnosti tek danas u 10 sati, nakon početka održavanja „javne rasprave“, na kojoj je učestvovalo desetak ljudi.
„Gradska vlast na čelu sa Srspskom naprednom strankom, nastavlja da obmanjuje javnost. Nažalost, nastavlja se kontinuitet loše prakse nove, stare vlasti Srpske napredne stranke i njenih koalicionih partnera. To se vidi na primeru da nema javne rasprave o budžetu kao najvažnijem dokumentu koji Skupština Grada treba da usvoji. Jasno je da postoji centralizacija moći. Smatramo da je to nedopustivo. Građani Niša moraju da znaju na koji način se njihov novac troši. Ovo danas što se dogodilo, da je u Skupštini Grada održana tajna rasprava, jeste povreda osnovnih načela demokratije. Predlažemo da se gradska vlast javno izvini građanima Niša i da organizuje javnu raspravu već u petak, kao i da informiše građane gde mogu da se informišu o nacrtu budžeta grada za 2017. Na taj način bi se građani, kao i stručna javnost uključila u izradu nacrta budžeta. Nedopustivo je da Niš kao univerzitetski grad, u kome ima mnogo stručnjaka, nema javnu raspravu o budžetu za 2017. godinu. Očigledno da je gradska vlast nervozna. Očigledno da njima nije važno šta građani misle. Nećemo se složiti s tim i oštro ćemo se suprotstaviti tome.
U kratkom vremenu, koje smo imali da razmotrimo budžet, vidimo da se nastavlja sa praksom nerealnog planiranja budžeta. Vidimo da je za 2017. godinu planiran prihod od poreza na zarade na 3,5 milijarde dinara. Očekivana realizacija od poreza na zarade za 2016. godinu je 3,1 milijardi dinara. Dakle 400 miliona dinara manje. Prihod od poreza na imovinu je planiran na 1,3 milijarde dinara, a očekivana realizacija za 2016. godinu je 800 miliona dinara. Doprinos za uređivanje, planirano je 500 miliona dinara, dok je očekivana realizacija za 2016. godinu samo 10 hiljada dinara. Primanja od prodaje nepokretnosti, plan za 2017. godinu je 920 miliona dinara, a očekivana realizacija je približno oko 5 miliona dinara za 2016. godinu. Primanja od prodaje zemljišta, planirano je 780 miliona dinara budžetom za 2017. godinu, dok je očekivana realizacija za 2016. godinu 46 miliona dinara. Zaključujemo da je isplanirano 3 milijarde dinara više od onoga što je realni pokazatelj u odnosu na realizaciju za 2016. godinu. Da je bilo javne rasprave, verovatno bi taj nacrt budžeta bio drugačiji“ – izjavio je predsednik Gradskog odbora Demokratske stranke u Nišu, Miodrag Stanković.
„Dogovorili smo se da održimo zajedničku konferenciju, da ne dopustimo da ovo ovako prođe. Oko ovakvog poteza gradske vlasti, nema partijskih podela, jer smo mi Nišlije, pre svega. Očekujemo reakciju i građana, nevladinog sektora kao i predstavnika ostalih opozicionih stranaka. Porušena su osnovna demokratska načela. Smatramo da ovde ne treba da postoje partijske podele, već se brani interes građana, koji je ugrožen. Javna rasprava koja je trebalo da se sprovede, na kojoj je trebalo da se diskutuje o budžetu, je postala tajna rasprava. Skandalozna odluka vlasti, da sinoć zakaže javnu raspravu i da budžet ne dostavi pre početka javne rasprave, govori o tome kako gradska vlast u Nišu i njihovi koalicioni partneri zamišljaju demokratiju. To govori o tome koliko se ne uvažavaju građani Niša i njihovo mišljenje o dokumentu koji je od suštinske važnosti za Grad. Danas je na održanoj javnoj raspravi bilo 10 osoba. Ta praksa isključivanja građana iz bilo kakvog odlučivanja se nastavlja. Nikakva stručna javnost nije konsultovana, krije se od građana. Zašto se krije budžet? Nikakvo zvanično obaveštenje o javnoj raspravi nismo dobili. Za javnu raspravu saznali smo neformalnim kanalima. Budžet uopšte nije postavljen na sajt pre početka javne rasprave. Kako je moguće diskutovati o nečemu što nije bilo dato na uvid javnosti?“ – zaključio je Stefan Mitrović, predsednik Gradskog odbora u Nišu pokreta Dosta je bilo.
#
Niš
Miodrag Stanković
gradska vlast
javna rasprava
Dosta je bilo
Skupština grada
Stefan Mitrović
@Mikica_S @DostaJeBilo
@
Tweet
[ Dodaj komentar ]
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Pljeskavica iz ruke nije uspela
- Škola iz Čajetine najbolja na Roštiljijadi
- Sukanijada u Medoševcu
- Četiri premijere
- Nastavnik je prepoznao talenat
- Kad porodična komedija postane prava avantura
- „Moja Kozara, moj narod, moj jezik“
- „Radoje Domanović“ slavi 125 godina
- Vremenska prognoza
- Vikend radovi na vodovodnoj mreži
- Likovna kolonija Sićevo
- Kulturno leto 4. i 5. septembra
- Van Dam i Mitrović posetili decu u bolnici
- Maloletnik osumnjičen za drogu i municiju
- Lekari u Sečanici otkrili ozbiljne probleme
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Požar kod Bovanskog jezera zahvatio vikend-naselje, izgorele tri vikendice
- Pavlović: Veća podrška Niša za one koji žele da pokrenu sopstveni posao
- Leskovac: Prvi Memorijalni dečji humanitarni turnir u malom fudbalu posvećen Radošu Ceroviću, heroju sa Košara
- Četiri nove autočistilice za čistije ulice i lepši Niš
- Dženan Lončarević 11. septembra na niškoj Letnjoj pozornici
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Dan primirja u Prvom svetskom ratu
- Gde je istina: Niš u ogledalu protesta - mladi, građani i VLAST pred ispitom poverenja
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -












