Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Kako da znate da li imate neku bolest desni – koji su simptomi gingivitisa, parodontitisa i parodontopatije 

Bookmark and Share

11.08.2021. Nikola Stojanović

Jasno je da se kroz život dobije jedan set od 32 stalna zuba, i da se za njih moramo pobrinuti tako da potraju što je duže moguće.

Ilustracija
Ilustracija

 

Tokom godina, mnogi obraćajući previše pažnje na zube – zaborave u potpunosti na desni. Zdravlje zuba i desni ipak može biti povezano i ići jedno s drugim, a kada se jave bolesti poput parodontitisa, parodontopatije, gingivitisa i slično – to može delovati zastrašujuće. 

Ukoliko imate bilo kakvih problema sa desnima, nastavite da čitate kako biste saznali što više i procenili što bolje o vašem oralnom zdravlju. 

Šta je gingivitis i da li je bezazlen

U momentima kada se na zubima nakuplja kamenac, bakterije u ustima napreduju. Uzrok toga ne mora biti samo loša oralna higijena, već neuhranjenost, genetika i upotrebi raznih lekova. Ukoliko ste primetili često krvarenje dok perete zube – znajte da to može biti jedan od upozoravajućih signala. Ovu bolest desni karakteše i osetljivost na dodir, natečenost, ružan zadah i izrazito crvenilo. Međutim, iako gingivitis nije toliko ozbiljno stanje, može se dogoditi da ovaj infektivni problem pređe u nešto sasvim ozbiljnije. A to dovodi do gubitka kostiju, bolesti srca, stvaranja dijabetesa i slično. Ukoliko primetite da je vaš zadah odjednom postao znatno ružniji nego inače, ili zubno meso koje deluje kao da se povlači, a hladan napitak vam uzrokuje bol – posetite stomatologa kako biste utvrdili da li je delimično bezazlena forma gingivitisa prerasla u parodontitis. 

Šta je parodontitis i koji su simptomi

Kada zapustite vaše zube, bakterije se množe. Nekad i do te mere da tkiva desni budu u potpunosti uništena. Onda tkiva nemaju dovoljno snage da drže zube i oni blagovremeno ispadaju. Bolno žvakanje, klimavi zubi, gnoj iz desni – samo su neki od simptoma parodontitisa. Dobro je znati da kod ove bolesti postoje 3 faze i usled toga ključno je da kod prvih simptoma preduzmete mere lečenja. Vaš stomatolog može utvrditi faktore koji su doveli do nastanka bolesti ili pogoršanja, uraditi snimak rendgenom, i u skladu sa tim pristupiti složenom lečenju. Nešto slična situacija nastaje i kod parodontopatije – progresivnog obolenja zuba i tkiva. 

Zašto nastaje parodontopatija i do čega dovodi

Glavni uzročnici ove opake bolesti jesu naslage na zubima. Parodontopatija u početnom stadijumu napada desni i dovodi do toga da ih provocira svaki nadražaj. Pranje zuba i zvakanje tvrđe hrane može učiniti da se stvore otoci, ciste ili gnojne kese. Zatim dolazi do pogoršanja bolesti i gubitka zuba. Ukoliko imate paradontopatiju – lečenje će biti sigurno dugotrajno. Ono podrazumeva bolju oralnu higijenu, upotrebu raznih rastvora za ispiranje usta, antibiotika, eliminisanje kamenca, kiretažu džepa ili kalemljenje kostiju. Sa paradontopatijom dolazi i parodontalni džep koji predstavlja toliko oštećenje da je šteta vidna golim okom. 

U lokalnoj anesteziji stomatolog može smanjiti destruktivne procese. Kada je reč o parodontopatiji, važno je naglasiti da ova pretnja jednom pojavljena ne može biti u potpunosti zaustavljena. Ali zato, moguće je da se usredsredite na preventivne mere. 

Kako sprečiti bolesti desni

Bez obzira da li je u pitanju parodontitis, parodontopatija, gingivitis ili neka druga bolest desni – znajte da ih možete sprečiti na vreme. Temeljno perite zube nekoliko puta dnevno, koristite dezinfikaciono sredstvo za ispiranje i konac kako se hrana ne bi zaglavljivala u šupljinama. Pored toga, redovno posećujte stomatologa i rešavajte na vreme kamenac i karijes. Povedite računa ukoliko imate dijabetes, hormonske promene, koristite lekove za pritisak, depresiju ili pušite. Ipak, zdrav osmeh – treba vam biti na prvom mestu.


#   bolest   stomatologija   zubi   desni   paradentopatija
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima