Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ajvar za Francusku i Italiju

rssBookmark and Share

Leskovac 28.05.2011. Izvor: Blic

U planu izvoz ajvara sa geografskim poreklom u zapadnu Evropu

Leskovački ajvar je i zvanično postao srpski brend, pošto je u Zavodu za zaštitu intelektualne svojine registrovan pod nazivom „leskovački domaći ajvar”, što podrazumeva zaštićeno ime i geografsko poreklo.

Napravila recept: Gordana Petrović
Napravila recept: Gordana Petrović

Leskovčani su na brendiranju ajvara radili dve godine uz pomoć Italijana, a sada se nadaju da bi pored domaćeg tržišta mogli da ga plasiraju i u izvoz, pa se već spremaju da ga predstave u Francuskoj, Italiji, Španiji...

Zaštita imena i geografskog porekla je samo početak, iako je tim naše komore na taj posao utrošio više od dve godine. Još u toku procesa mi smo na više domaćih i stranih etno-sajmova promovisali ovaj leskovački specijalitet. Sada se nalazimo pred nizom izložbi na sajmovima u Francuskoj, Španiji, Italiji i drugim zemljama zapadne Evrope - priča za „Blic“ Goran Jović, predsednik Regionalne privredne komore, koji planira da ove godine organizuje i prvu ajvarijadu u leskovačkom kraju.

Posle registracije u Zavodu za zaštitu intelektualne svojine, leskovački domaći ajvar može da se pravi samo od određene vrste paprika, koja se proizvodi u leskovačkom ataru i u delovima opština Bojnik, Lebane i Vlasotince. Na tom području godišnje se proizvede, prema podacima Poljoprivredne službe u Leskovcu, oko 1.000 vagona crvenih paprika za ajvar.

 

- Od te količine može da se napravi tri miliona kilograma tradicionalnog leskovačkog ajvara. Naravno, pod uslovom da sva paprika ostaje u Leskovcu, što sada nije slučaj, budući da se jedna trećina proda van Leskovca, a 10 odsto otkupe hladnjače za dalju preradu - kaže dr poljoprivrednih nauka Miodrag Đorđević iz ove službe.

Brendiranje ajvara koštalo je 70.000 evra, a veliku pomoć pružila je Privredna komora Srbije i komora iz italijanskog grada Siena, kao i Udruženje leskovački ajvar koje okuplja 24 proizvođača i prerađivača paprike.

- U ovom trenutku najvažnije je da održimo propisani kvalitet. Mislim da je leskovački ajvar već osvojio domaće tržište i da će nam brend dodatno olakšati posao, a što se tiče izvoza, računamo na pomoć komore i italijanskog partnera - kaže Ivan Stojilković, direktor udruženja, koji ne zna kolike količine leskovački proizvođači mogu da ponude tržištu. Član udruženja Gordana Petrović, čiji je recept praktično uzet kao merilo u sertifikatu, kaže da se leskovački ajvar prošle godine prodavao širom Srbije po ceni od 350 do 450 dinara za teglu od 800 grama. Ova domaćica, koja ne želi da otkrije recept, u jednoj sezoni ajvarom napuni 2.000 tegli.

- Godinama kupujem papriku od jednog proizvođača čiju proizvodnju prati stručno lice i zato nema oscilacije u kvalitetu. Nameravam da povećam proizvodnju za 50 odsto. Od proizvodnje ajvara za sada ne može da se živi, već da se popuni kućni budžet – priča ona.

Studenti prave etikete

Brendirani ajvar će se pakovati u teglice od po 350 grama, s etiketama čije će idejno rešenje dati studenti Visoke strukovne škole za tekstil i dizajn iz Leskovca, uz odobrenje Ministarstva poljoprivrede. U jednom uglu nalaziće se lični broj domaćinstva u kome je ajvar proizveden, po HACCP sistemu. O cenama se još ne razmišlja.


#   Leskovac   Vlasotince   Bojnik   Lebane   ajvar   Miodrag Đorđević   studenti   Goran Jović   Privredna komora
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima