Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

"Žuti" upropastili fabriku: Da li će Prokuplje ostati i bez „Prokupca”?

rssBookmark and Share

Prokuplje 20.01.2015. Južna Srbija Info/Politika

Ovaj nekadašnji privredni gigant, posle privatizacije, ušao u stečaj a 30. januara treba da se usvoji program konsolidacije firme. Za propast nekadašnjeg giganta kriva je Demokratska stranka i njihovi ljudi

"Žuti" upropastili fabriku: Da li će Prokuplje ostati i bez „Prokupca”?

U aprilu prošle godine pokrenut je stečajni postupak u Akcionarskom društvu „Prokupac Beograd”. Jedina prodavnica u Prokuplju ovog proizvođača pića je zatvorena, a na izlogu piše da je firma u stečaju i da se obaveštenja mogu dobiti od stečajnog upravnika Zorice Mihajlović, na broj telefona...

Kad smo je pozvali i zamolili da za „Politiku” kaže dokle se došlo u stečajnom postupku, ona nam je ljubazno odgovorila da nije ovlašćena da daje informacije za medije. Pokušali smo da nađemo odgovor u lokalnoj samoupravi. Miroljub Paunović, predsednik opštine Prokuplje i Ljubiša Blagotić, član Opštinskog veća, kažu da i njima nije sve poznato, pa su počeli da ispituju ceo slučaj sa „Prokupcem”. To je i razumljivo, jer je ovaj nekadašnji privredni gigant nastao u ovom gradu i zapošljavao veliki broj radnika. Onda su njegovi pogoni postajali samostalne firme a „Prokupac” u Prokuplju počeo je da tavori i da tone.

Imena „Prokupac”, međutim, niko se nije odrekao. Jer, nekada je to bila čuvena kuća pića. Imala je svoje pogone u Beogradu i Tivtu, a stovarišta u mnogim evropskim zemljama. Razvila je proizvodnju brendiranih pića: rakije „manastirka” i „stomaklija”, vina „topličko crno” i „topličko roze”... Modernizovana je i proizvodnja mineralne vode „Milan Toplica”, odlikovana na sajmovima u Parizu i Londonu. Obnovljeni su i vinogradi duž cele Toplice. Sve je to, nažalost, samo prošlost.

– Pogon u Beogradu postao je glavna firma pod imenom „Prokupac Beograd” a. d., koja je nastala u privatizaciji i pod svoje preuzela i fabriku u Prokuplju. Upisana je u registar kao akcionarsko društvo za destilaciju, prečišćavanje i mešanje pića i poljoprivrednu proizvodnju. Tavorila je, bar što se tiče dela u Prokuplju, sve do proleća prošle godine kada je otišla u stečaj. U stečajnu masu uneta je i ovdašnja imovina: fabričke hale, mašine, upravna zgrada, voćnjaci... Pa čak i „Savićevac” – kaže Blagotić.

To je zgrada na brdu Hisaru iznad grada, koja je izgrađena kao zadužbina dr Alekse Savića, osnivača prve bolnice u Prokuplju i ministra zdravlja dvadesetih godina prošloga veka. Ona je data pod zakup „Prokupcu”, koji je tu otvorio kafanu.

– Angažovao sam pravobranioca da ispita kako je došlo do toga da se u stečajnu masu upiše čak i zadužbina – kaže predsednik Paunović. On dodaje da oni u opštini nemaju saznanja šta vlasnici „Prokupca” nameravaju da učine sa fabrikom i u Prokuplju. – Mi nastojimo, ipak, da stupimo u razgovore sa njima, da iznađemo mogućnosti za oživljavanje rada ove nekada poznate fabrike – zaključuje predsednik opštine i nada se da Prokuplje neće ostati i bez „Prokupca”, kao što je ostalo bez mnogih fabrika.

Ima li ta njegova nada opravdanje, uskoro će se saznati. Jer, kako nam rekoše u ovdašnjoj fabrici, 30. januara treba da se usvoji program konsolidacije firme. A oni su, kažu, obnovili deo proizvodnje poznatih pića pod firmom „Milan Toplica”, koja je, takođe, u njihovom vlasništvu.

Za propast nekadašnjeg giganta kriva je Demokratska stranka i njihovi ljudi koji su upropastili gotovo sve fabrike na teritoriji celog Topličkog okruga.


#   Prokuplje   Toplica reka   stečaj   privatizacija   fabrika   Ljubiša Blagotić   predsednik opštine   Miroljub Paunović     Zorica Mihajlović   Milan Toplica   prečišćavanje
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima