Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Nastava srpskog jezika putem skajpa za omladinu iz dijaspore

rssBookmark and Share

26.12.2014. V.Petrović, Južna Srbija Info

Tri meseca 23 deteta iz dijaspore učilo je srpski jezik preko skajpa, a mentori su im bili 20 studenata sa Filozofskog fakulteta koji će polaznicima ovog kursa dodeliti i sertifikate
Projekat se nastavlja i u novoj godini.

Nastava srpskog jezika putem skajpa za omladinu iz dijaspore

Učenje srpskog jezika preko skajpa je odlično iskustvo kako za studente Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu, tako i za mlade u dijaspori koji nisu poznavali svoj maternji jezik, a najviše problema tokom učenja bilo je sa padežima, kaže Aleksandar Novaković, student doktorskih studija na departmanu za srpski jezik Filozofskog fakulteta. Projekat, koji je počeo 15. septembra i trajao je tri meseca, završen je 15.decembra, a tim povodom su juče u gradskoj kući predstavljeni i rezultati projekta. O projektu su govorili Tamara Ćirić, šeg Kancelarije za odnose sa dijaporom grada Niša, Milan Pešić, većnik resorno zadužen za omladinu i sport, dekan Filozofskog fakulteta Univerziteta u Nišu dr Goran Maksimović kao i profesorice i studenti ovog fakulteta uz čiju je pomoć projakat i realizovan.Tamara Ćirić je dodala da će zbog velikog interesovanja već u januaru projekat biti nastavljen, a dosadašnji učesnici projekta dobiće od Failozofskog fakulteta dertifikate o nivou savladanog srpskog jezika.

“Cilj projekta je bio popularizacija srpskog jezika kod dijaspore preko vtšnjačkog obrazovanja, odnosno držanja individualnih časova srpskog jezika preko skajpa“, kazala je Tamara Ćirić.“Kada je juna objavljen konkurs iznenadio nas je veliki broj naše dece u dijsapori koja su se prijavila za ovakav način učenja maternjeg jezika, a prijave  su stigle iz Amerike, Norveške, Grčke, Velike Britanije, Nemačke, Francuske, Kanade, Holandije, Italije, Dominikanske republike i još dosta zemalja u kojima žive naši iseljenici“.

Ona je dodala da je do kraja projekta 20 studenata srpskom jeziku podučavalo 23 kandidata.Časovi su držani dva puta nedeljno u trajanju od po 45 minuta, a neki od predavača su radili i sa po dva kandidata kada su u pitanju brat i sestra.

“Deca su bila izuzetno zainteresovana za rad. Mnogi od njih uopšte nisu znali srpski jezik jer su rođeni van Srbije. Za njih je ovaj pilot-projekat bio i prvi susrte sa maternjim jezikom njihovih roditelja.I pored toga jako su brzo napredovali, a najviše problema bilo je, kada se radi o gramarici, sa padežima.Sa druge strane, ovo je bilo jedno dragoceno iskustvo i za nas studente jer smo mogli sve što smo naučili na fakultetu da primenimo u praksi“, kaže Aleksandar Novaković koji je podučavao brata i sestru iz Norveške.

Prema istraživanju koje je urađenio nakon završetka projekata svi studenti su se izjasnili pozitivno o projektu, a svi su kazali da je motivacija njihovih đaka za ovakav način učenja srpskog jezika bila na najvišem nivou.

“Glavni motivi za učenje srpskog jezika kod dece u dijaspori bili su želja da se naučni maternji jezik, potom da se održi veza sa rodbinom i prijateljima u Srbiji, da se deca upoznaju sa srpskom kulturom i običajima“, kaže Tamara Ćirić. „ Čak 42 odsto učesnika je izjavilo da u mestu u kome žive ne postoji organizovano učenje srpskog jezika, dok je 21 odsto izjavilo da uopšte ne zna da li postoji neki vid učenja srpskog u njiovom mestu.Za nas je jako važan podatak da je 74 odsto učesnika projekta nastavilo i u budućnosti sa ovakvim načinim učenja srpskog jezika, a 84 je kazalo da bi na ovakav način želelo da uči i srpsku istoriju. Svi učesnici projekta preporučili su drugima da učestvuju u ovakvoj nastavi, dok 37 odsto njih zna osobe koje bi želel da na ovakav način uče srpski jezik“.

Tamara Ćirić je dodala da je zahvaljujući iskustvu iz ovog pilot projekta već pripremljen projaket za rad sa novom grupom dece iz dijaspore.

“Projekat će početi da se realizuje u januaru, a sredstva za realizaciju projekta omogućila je Uprava za dijasporu i Srbe u regionu Ministarstva inostranih poslova“, objasnila je Tamara Ćirić.

Milan Pešić, gradski većnik za omladinu i sport je naglasio da je ovaj projekat prvi put omogućio da i mi iz Srbije nešto pružimo dijaspori.

“Praksa je pokazala da smo do sada uglavnom mi ovde u Srbiji očekivali da oni pomognu nama. Nadam se da će projekat biti nastavljen, grad će uvek stati iza ovakavih ideja, a u Strategiji za mlade grada Niša ugrađen je i deo koji se odnosi na saradnju sa dijasporom“, naglasio je većnik Pešić.


#   jezik   studenti   Filozofski fakultet   Goran Maksimović   dijaspora   Gradski većnik   učenje   Milan Pešić     srpski jezik
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima