Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

SELO DOLAC U STRAHU: Kamenolom će nas sve sahraniti

rssBookmark and Share

Bela Palanka 09.12.2015. Kurir

Moja ćerka i na desetine dece imaju problema s disajnim organima. Brojni vikendaši čije su kućice u blizini umrli su od karcinoma, tvrdi meštanin Ljubiša Ranđelović

SELO DOLAC U STRAHU: Kamenolom će nas sve sahraniti

Miniranje u kamenolomu bugarske firme „Trejs PZP Niš“ razbija nam kuće i donosi oboljenja. Moja ćerka i desetine dece iz njene generacije imaju problema s disajnim organima, vodili smo ih stalno na inhalacije i disala su uz pumpice. Neću da to dožive i moji unuci.

Ljutita poruka Ljubiše Ranđelovića oslikava ono zbog čega se meštani Dolca nadomak Bele Palanke već duže bune. Oni su prst uperili na pomenuto preduzeće i okrivljuju ga da im je svojim danonoćnim radom poremetilo život. Zato su se članovi Inicijalnog odbora ovog sela udružili sa žiteljima Laništa, Crnče, Tamnjanice, Crvenog brega u borbi da se njihovim problemima stane na put.

- Sve nam to remeti uslove normalnog života, nanosi materijalnu štetu. Oblaci prašine zasipaju i uništavaju poljoprivredne useve kilometrima okolo. Brojni vikendaši čije su kućice nadomak kamenoloma umrli su od karcinoma - iznosi teške optužbe Ranđelović, član pomenutog odbora.

Zbog, po njima alarmantnog stanja, sazvan je zbor meštana u selu Dolcu.

- Tačno je da ima problema zbog buke i zagađenja vazduha, ali mi nastojimo da nađemo kompromis s upravom kamenoloma i da stanje dovedemo u normalu. Spremni smo na saradnju, odnosno da kamenolom postavi filtere i da ne bude noćne smene zbog buke. Ima i oštećenja na objektima. Mi ne želimo da zatvorimo kamenolom. Decenijama u njemu rade naši stanovnici i nadamo se da će i ubuduće biti primani radnici iz ovog kraja - ističe Dragan Krstić, predsednik Mesne zajednice Dolac.

Najradikalniji u zahtevima da se hitno, pomoću zakona, reši problem jeste Žikica Pavličević, vlasnik kafane prekoputa kamenoloma.

- Tu se okreću velike pare. Izvlače na stotine kamiona s kamenom i zarada im je dnevno stotinu hiljada evra. Kamenolom uplaćuje procenat opštini Bela Palanka i državi, a sela oko njega ne dobijaju ništa osim buke, prašine i što meštanima pucaju kuće.

Direktor firme „Trejs“
NIJE TAČNO TO ŠTO MEŠTANI GOVORE

Milutin Gašević, generalni direktor bugarske firme „Trejs“, koja je kupila „PZP Niš“, tvrdi da meštani nemaju razloga za brigu.

- Mi smo uvek spremni za saradnju sa žiteljima sela oko kamenoloma kao i do sada. Interes nam je zajednički i uvek je bilo kompromisa. To što se žale na buku i prašinu, mislim da je neopravdano jer nam je inspekcija stalno prisutna i sve to meri najsavremenijim uređajima. Ja sam u stalnom kontaktu s predsednikom opštine Bela Palanka, dogovorili smo se da im uredimo puteve kroz sela i mi smo spremni čim to opština dozvoli - izjavio je za Kurir Gašević.

Eksplozije
PUCAJU ZIDOVI NA KUĆAMA

Sedeo sam letos kraj kuće kad je grunula eksplozija. Činilo mi se da se tlo podiglo uvis i umalo sam pao sa stolice. Vidim posle na kući raspuklina, odvojen zid na Domu kulture i oštećenja na zgradi kod komšije Predraga Lilića i još kod jedne komšinice koja je u Italiji - kaže Novica Cvetković.


#   Bela Palanka   selo   stanovnici   Dragan Krstić   Trejs - Trace Group Hold   kamenolom   Dolac   Milutin Gašević   PZP Niš     urušavanje   Novica Cvetković     mesne zajednice
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima