Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Svetski naučnici iz Niša

rssBookmark and Share

08.03.2015. Ivan Kalauzović Ivanus

Srpski akademski krugovi, u matici i rasejanju, svojim aktivnostima sve više dokazuju da naša zemlja ima intelektualni zalog kojim može ozbiljno parirati svetskom naučnom kremu, baš kao što su pronoseći diku svog porekla nekada radili Pupin i Tesla.

Svetski naučnici iz Niša

Pod pokroviteljstvom Fondacije „Telefonika“, u njenom izložbenom prostoru u Madridu, od 12. novembra 2014. do 14. februara 2015. godine priređena je velika izložba „Nikola Tesla – Budućnost je njegova!“, posećena od strane uglednih ljudi španskog naučnog i društvenog života, srpskih diplomata i pripadnika naše dijaspore u Španiji. Izložba, koje je suorganizator Muzej Nikole Tesle iz Beograda, predstavljala je omaž nastao ujedinjenjem dela domaćih i stranih umetnika i naučnika i idealno mesto susreta akademaca iz zemlje i dijaspore, te stecište razmene mišljenja u duhu odavanja počasti velikom umu.

"Nikola Tesla – Budućnost je njegova!"
"Nikola Tesla – Budućnost je njegova!"

Naučni radnici iz matice su tako na trenutak postali deo dijaspore, kojoj se redovno vraćaju gradeći mostove. Dr Vladan Vučković, profesor Elektronskog fakulteta Univerziteta u Nišu, na ovoj je izložbi predvodio tim svoje matične institucije, u okviru projekta „Napredne metode u 3D modeliranju i simulaciji originalnih patenata Nikole Tesle“.

Prof. dr Vladan Vučković (Srbija)
Prof. dr Vladan Vučković (Srbija)

„Još od 2009. godine imam zadovoljstvo da kao rukovodilac projekta, čiji je zadatak prebacivanje zaostavštine Nikole Tesle u digitalni i 3D domen, sarađujem sa Muzejom Nikole Tesle u Beogradu. U projekat je uključeno i Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, kao i Matematički institut SANU“, kaže dr Vučković, vrsni ekspert u oblasti kreiranja kompjuterskih simulacija, animacija i digitalne obrade Teslinih dela na bazi originala njegove zaostavštine.

Deo izložbe u Madridu
Deo izložbe u Madridu

Tim niškog Elektronskog fakulteta je autor pet animacija koje ilustruju Teslin doprinos u isto toliko različitih bazičnih grana moderne tehnologije.

„Prilikom pripreme izložbe u Madridu, napravili smo pet kraćih digitanih filmova koji prikazuju ključne momente i pronalaske Nikole Tesle, grupisanih u nekoliko kategorija: Teslina fontana, Teslini motori (pronalasci u domenu elektroenergetike), Teslin brodić, Teslini radovi u oblasti visokih frekvencija i Tesline laboratorije. Filmovi su se prikazivali na izložbi paralelno sa ostalim eksponatima Muzeja dajući posebnu dimenziju njegovoj postavci. Sve animacije su nastale u razvojnoj laboratoriji kojom rukovodim na Elektronskom fakultetu u Nišu. Osim profesora i inženjera koji su angažovani na projektu, izuzetno dobra iskustva imam i sa studentima. Ovaj projekat je pionirski u smislu da je neko po prvi put uspeo da uključi i talentovane mlade ljude u rad na ozbiljnom državnom projektu, u saradnji sa eminentnom institucijom poput Muzeja Nikole Tesle“, otkriva profesor Vučković i dodaje: „Naša laboratorija poseduje vrhunsku opremu za rad sa 3D grafikom i lokalni klaster za renderovanje animacija i ostalog 3D materijala, a priroda posla je takva da uporedo imamo pristup svim potrebnim informacijama preko interneta. Mogu reći sa smo dosadašnjim rezultatima više nego zadovoljni“.

Decembra 2012. godine, profesor Vladan Vučković je za izuzetan doprinos afirmaciji dela Nikole Tesle od istoimene naučne fondacije dobio Teslinu nagradu, koja u Srbiji važi za vrhunsko priznanje u oblasti inženjerskih nauka.

Ovakvo zalaganje pojedinaca i naučnih timova iz matice izaziva pozitivne reakcije i kod njihovih kolega u rasejanju, te ih podstiče na slične akcije, ali i na pružanje podrške i nekonvencionalnu saradnju. Dr Dragoljub David Pokrajac, profesor i prodekan na Državnom univerzitetu u Delaveru, SAD, kaže: „Video sam nekoliko simulacija koje je radio tim kolege Vučkovića i mislim da deluju lepo i realistično. Tako to izgleda kada se Nikolom Teslom bave inženjeri“.

Prof. dr Dragoljub David Pokrajac (SAD)
Prof. dr Dragoljub David Pokrajac (SAD)

Inače, profesor Pokrajac je rešio da, kako sam navodi, svoj patriotizam izrazi na način na koji to najbolje ume, iako živi daleko od rodnog Niša. On svoje obilato znanje nesebično predaje mladim fizičarima Srbije koristići Skajp: „Ja preko Skajpa već treću godinu zaredom držim predavanja deci u Zimskom kampu fizike u Sokobanji. Ovog januara govorio sam im o Nikoli Tesli, njegovom životu i pronalascima. Smatram da je veoma važno da mališani u uzrastu u kojem pohađaju kamp, a u pitanju su učenici viših razreda osnovne skole, čuju nešto više o našem slavnom pronalazaču. Na predavanjima decu uvek podučim i tome šta valja činiti da bi se postalo pošten i dobar čovek“.

Vođeni ovim rečima i delima profesora Vučkovića i Pokrajca, apelujmo na sve učene ljude potekle iz Srbije da slede njihov i primere njima sličnih, jer pravo bogatstvo ne leži u doznakama dijaspore koje i te kako podupiru bruto nacionalni dohodak, već u intelektu i znanju koje srpskoj emigraciji ne manjka.

dijasporanis.com


#   nauka   Elektronski fakultet   Ministarstvo prosvete   Nikola Tesla     Madrid   Vladan Vučković   Dragoljub David Pokrajac
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima