Matija Bećković u Nišu: Srbija bez Kosova i Metohije ne može da postoji!
Niš 14.05.2018. Emilija Ostojić, Zdravko Stojnić
Boraveći na obeležavanju 139 godina rada i postojanja Narodne biblioteke "Stevan Sremac" u Nišu, književnik i akademik Srpske Akademije nauka i umetnosti Matija Bećković, osvrnuo se i na pitanje Kosova i Metohije".
"Kosovo i Metojiha jeste biće i srce Srbije i srpskog naroda i bez njega Srbija ne može da postoji i niko nema pravo da na bilo koji način odvoji dušu od tela", izjavio je Bećković.
„Niš je prestonica naše književnosti. Stevan Sremac je jedan od fenomena, prvi pisac koji je pisao na narečju mesta odakle nije, i to bolje od onih koji su bili odatle“ rekao je danas na svečanoj akademiji povodom 139. godišnjice biblioteke „Stevan Sremac“ u Nišu akademik Matija Bećković, koji je istakao da je „Sama činjenica da se još nije desilo da je neki pisac pisao na nekom drugom, osim na maternjem jeziku, govore o tome u čemu je značaj pisaca i čemu oni služe. Jezik je najvažniji arhiv, svedok, najbogatiji rudnik koji ima jedan narod“ .
„Za svako slovo ovog grada imamo po jednog velikana – rekao je Matija Bećković koji je kazao da su njegovi najbolji drugovi Duško Radović i Branko Miljković, ujedno i „naši najveći pisci“, koji uz Stevana Sremca pečate ovaj grad pisanom reči.
Govoreći o značaju knjige akademik Bećković je kazao „Na početku je bila knjiga, na kraju će biti knjige, a između su stvari koje su sklone promenama.To je argumentovao i studijom Umberda Eka koja se zove „ Nećete se lako ratosiljati knjige“. „Ovde je ispisana ćitava istorija knjige kao idealnog izuma, koji je dat jednom za svagda. Mogu biti od različitog materijala ali je ni jedan drugi medij ne može potisnuti. -Završiće se uvek onako kako je počelo – trijumfom knjige“, kazao je Bećković.
Na pitanje mogu li novi mediji da potisnu knjigu Bećković je kazao da su Knjige su trajno dobro. I one napisane pre hiljadu godina mi danas možemo da čitamo, a diskete moramo često da menjamo kazao je Bećković.
On se osvrnuo na savremene tekovine. U telefonu je, kazao je on, ne samo cela jedna biblioteka, nego cela stvarnost.
„ U mojoj mladosti biblioteka je bila mesto gde se mogla naći sve knjige. i kao što sada preko telefona možete ući u trag svemu na svetu, da sedite u Nišu a da slušate premijeru Berlinske opere, tako je nekad u malim mestima bila biblioteka. Uteha za veliki broj ljudi.
Upravnik Narodne biblioteke Srbije, pisac Laslo Blašković rekao je da je bibliotekarski zadatak je da se knjige nađu, čuvaju, konzervišu i daju čitaocima na upotrebu, stoga je važno da bibliotekari treba da pročitaju knjige.
„Dolazim u Niš dugo godin, dolazim u ovu biblioteku i ona je zaista odlična. Jedna je od najboljih biblioteka u Srbiji. Pogotovu sada, poslednjih nekoliko godina, kako je renovirana“ rekao je Laslo Blašković.
Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ jedna je od najstarijih kulturnih ustanova u Gradu i prva javna biblioteka u Južnoj Srbiji.
Grupa profesora je u okviru Gimnazije, 1879. godine, osnovala biblioteku i čitaonicu za potrebe građana, te se ova godina smatra godinom osnivanja niške Narodne biblioteke. Dve su ličnosti značajne za dalji život Biblioteke: niški vladika, Jeronim Jovanović i pisac, Stevan Sremac. Niški vladika, Jeronim Jovanović, 13. maja 1894. godine, testamentom je zaveštao svoju kuću s dvorištem, novac i bogatu ličnu biblioteku za osnivanje Javne biblioteke, koja je posle dugog sudskog procesa svečano otvorena 19. septembra 1904. godine. Biblioteka je 1906. godine dobila još jednu značajnu donaciju. Nakon iznenadne smrti Stevana Sremca, njegov brat, Jovan Sremac, poklonio je celokupnu piščevu ličnu biblioteku Narodnoj biblioteci.Do kraja Drugog svetskog rata Biblioteka je bila pod patronatom Gimnazije. Direktor Gimnazije ujedno je bio i staratelj Biblioteke, a kao bibliotekari radili su gimnazijski profesori, čulo se danas na svečanoj akademiji.
“Danas je Narodna biblioteka „Stevan Sremac“ savremena institucija sa preko 30 hiljada korisnika, koja raspolaže fondom od preko 350 000 jedinica bibliotekske građe, bogatom zavičajnom zbirkom, savremenom i bogatom digitalnom bibliotekom kao i Kabinetom grafike, jedinom kolekcijom štampane umetnosti u narodnim bibliotekama u Srbiji, sa više od 300 originalnih grafičkih otisaka. Ona je prerasla i postala jedan od lidera ne samo u biblijotečkoj informacionoj delatnosti, već uošte u oblasti kulture i obrazovanja”, kazala je danas direktorka biblioteke Stevan Sremac Sonja Šuković. Ona je dodala da je slika čitaoca sada izmenjena o mnogo je više omladine , dok su ranije glavni” čitaoci bili penzioneri.
Čita se sve – od klasike, beletristike ali i savremena književna dela.
U ime Grada Niša prisutne je pozdravila gradska većnica Jelena Mitrovski.
Ona je istakla posebnu misiju koju ima biblioteka u izgradnji sistema vrednosti mlađih naraštaja i čestitala vredan jubilej svim zaposlenima u ovoj ustanovi.
Svečanosti su prisustvovali predstavnici grada, Laslo Blašković, upravnik Narodne Biblioteke Srbije, vladika Teodosijem predstavnici sveštenstva, vojske kao i biblioteka širom Srbije .
U okviru svečanosti otvorena je svojevrsna izložba autora Dragane Teodosić pod nazivom “Matija” posvećena velikanu pisane reći i akademiku SANU Matiji Bećkoviću.
U muzičkom programu učestvovala je vokalna grupa “ Konstantin” i guslar Radovan Peković.
#
Niš
Južna Srbija region
Stevan Sremac
istorija
Narodna biblioteka
Matija Bećković
Vladika Teodosije
Branko Miljković
Sonja Šuković
Jelena Mitrovski
Duško Radović
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno
- Hitna obustava kopanja...
- Festival PIP 2024: Repertoar i cene ulaznica
- Kardiološki i urološki besplatni pregledi
- Danas se obeležavaju Miholjske zadušnice
- Vremenska prognoza
- Otvoren 15. Sajam automobila
- Ljubav, kreativnost i igra na Trgu kralja Milana
- Preminuo Gorazd Čuk vlasnik Eko plantaže Tamnjanica
- Ulaganja SAD u nerazvijene opštine
- Policija upozorava na česte telefonske prevare
- Besplatan parking oko SC „Čair“ nakon 15 časova
- "Radost Evrope" u Nišu
- Niški noćni market krajem decembra
- 33 sadnice u OŠ "Ivo Andrić"
- Havarija na vodovodu na Bulevaru Nemanjića
Najnoviji oglasi
- Brak,veze,druzenje,agencija Lepeza,cela zemlja
- VENTUS FOOD NIŠ - VAŠA OMILJENA HRANA
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Soft loans here Open credit
- Buy Oxy 30mg, Adderall, Morphine, Xanax, RITALIN, Etizolam, Subutex, Mdma, Zolpidem etc
- Nudimo uz kamatu od 3 posto
- BRZI ZAJMOVI ONLINE U ŠPANJOLSKOJ
- Torte Novi Sad
- Brz i legitiman online kredit za sve
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Niški odbornici Tamara Milenković Kerković i Andrej Mitić zvanično istupili iz članstva Srpskog pokreta Dveri
- Jedan od najvećih u regionu: Sedmi pčelarski sajam jugoistočnog Balkana u Vranju
- Matija Bećković u Nišu: Promocija knjige „Majka Zorka”
- Sedmi po redu festival „Nemanjini dani“ u Kuršumliji - tradicija, viteške igre, pesma i igra
- Sprečeno krijumčarenje 305 ptica na graničnom prelazu Gradina
- Mladi umetnici briljirali na sceni niškog Narodnog pozorišta izvodeći "Beogradsku trilogiju i priče iz belog sveta"
- Novak Đoković najbolji teniser sveta, sleteo sinoć u Niš
- Niš: Izgoreo bager koji radi na izgradnji dalekovoda u naselju Brzi Brod
- Automobil sleteo sa mosta u Nišavu, preminula žena
- Kako da od prevodioca postanete sudski tumač?