Prokupačko praistorijsko selo "Pločnik"
Prokuplje 09.12.2013. RTS
Prepokrivanje i zaštita neolitske kovačnice, tkačnice, zadruge i drugih rekonstruisanih objekata praistorijskog sela poslednja je faza ovogodišnje kampanje istraživanja na Pločniku, lokalitetu koji važi za kolevku metalurgije.

U toku su završni radovi na projektu "Pločnik, prošlost uživo" koji obuhvata zaštitu rekonstruisanih praistorijskih kuća od pruća, blata i slame. Arheolozi su ove godine na Pločniku prvi put bakar topili kao u neolitu, a uz obilje keramike, njihovo najznačajnije otkriće je bakarni prsten čija će analiza pojasniti na koji način je savladana tehnologija prerade bakarne rude.
Na lokalitetu kraj Prokuplja pronađeno je desetak praistorijskih kuća, pekarska radionica, ćupovi nakita i mnogo bakarnih sekira. Ono što nedostaje pločničkoj slagalici je peć za topljenje rude. Na lokalitetu kraj Prokuplja pronađeno je desetak praistorijskih kuća, pekarska radionica, ćupovi nakita i mnogo bakarnih sekira. Ono što nedostaje pločničkoj slagalici je peć za topljenje rude.
Međunarodna kampanja iskopavanja pod nazivom Razvoj metalurgije u Evroaziji privukla je brojne arheologe iz zemlje i sveta. Takođe, šta se to dešavalo na ovom prostoru pre 7.500 godina poželeli su da otkriju i brojni turisti.
Prema rečima Julke Kuzmanović Cvetković, direktorke Narodnog muzeja "Toplice", metalni predmeti su u Londonu, gde se rade vrlo egzaktne i vrlo skupe analize.
- Mi ne bismo mogli da priuštimo ni te ni analize kostiju i raznog organskog materijala da bismo dobili egzaktne datume kojima bismo tačno odredili početak i kraj poslednje metalurške faze - objasnila je Julka Kuzmanović Cvetković.
Projekat "Pločnik, prošlost uživo" finansijski je podržalo Ministarstvo kulturure.
#
Prokuplje
Pločnik
Julka Kuzmanović Cvetković
@
Tweet
- Novosti
- Crna hronika
- Politika
- Društvo
- Ekonomija
- Poljoprivreda
- Turizam
- Kultura
- Zabava
- Saveti
- Sport
- Zdravlje
- Intervju
- Blog
- Obaveštenja
- Oglasi
- Nekretnine
- Turističke
Aktuelno

- Prekid železničkog saobraćaja Niš – Beograd
- Prigradske linije bez ulaska u centar Niša
- Počinje teniski turnir za juniore
- Niš pred velikim promenama
- Više niških ulica danas bez vode
- Vremenska prognoza
- Sumnje da je krao novčanike i novac
- Preventivni pregledi u romskim naseljima u Nišu
- Istorijski jubilej u Domu kulture Aleksinac
- Više lokacija u Nišu i okolini bez vode
- Đokić odbacuje kritike o netransparentnosti
- Podneta prijava Budžetskoj inspekciji
- „Slobodne zone“ u Nišu
- Nevreme moguće u Nišu
- „Evergreen“ festival od 24. do 27. juna
Najnoviji oglasi
- Prodaje se gg zemljište na manje od deset minuta od centra Niša
- radnici za berbu maline Arilje
- Veze,brak,poznanstva
- Polovni delovi Sprinter, Vito, Viano, Krafter, LT
- Torte Novi Sad
- Potrebna Vam je dodatna zarada?
- Potrebni mesari za rad u Sloveniji i Hrvatskoj
- Pametni Sat-Sat za Decu sa lokacijom-SIM Sat-Smart Watch
- Otkup telefona Beograd
- Za rad u Sloveniji, Hrvatskoj i Nemačkoj potrebni -mesari -pomoćnik mesara -kuvari -pomoćnik kuvarai i bravari
- Akcija „Armagedon“: Uhapšen muškarac iz Aleksinca, Niška policija učestvovala u akciji protiv zloupotrebe dece na internetu
- Naučni skup povodom 150 godina od Prvog srpsko–turskog rata u Aleksincu
- Prvi dečji festival folklora „Polje božurova“ u Popovcu okuplja mlade čuvare tradicije
- Građani na prijemu u Gradskoj kući izneli probleme i predloge, Pavlović najavio nastavak razgovora sa sugrađanima
- Obeležena godišnjica Bitke na Košarama: Sećanje na heroje koji su branili granicu
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Opozicija traži ukidanje Srpsko - ruskog humanitarnog centra u Nišu, Mi – Snaga naroda protiv
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Gradonačelnik Pavlović najavio izgradnju gasne elektrane: Niš dobija stabilnu energiju i jeftinije grejanje
- Akademik Svetislav Božić: "Niš mi je otvorio put ka svetu“
- Uspešnu zimsku sezonu ispratio sneg, počeo letnji red letenja -
- Napredak u pregovorima: Gasna elektrana kod Niša sve izvesnija
- Toplički okrug spreman za zimu












