Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

"Lex Specialis" Ministarstvo zdravlja – KC Niš

rssBookmark and Share

Niš 03.08.2014.

Ekskluzivno za portal "Južna Srbija Info" razgovor sa Dr Zoranom Radovanovićem, direktorom Kliničkog centra Niš

"Lex Specialis" Ministarstvo  zdravlja – KC Niš

Da li treba primeniti "Leks Specijalis" i da li je na pomolu još jedan od "nesporazuma", slepo prđenje zakona ili "politika" između KC Niš i resornog ministarstva ostaje da se vidi, a sve to po "štetu" pacijenata!

Nije prvi put, da dolazi do razmimoilaženja u načinu rada u KC Niš i nadležnih u Beogradu! Ne tako davno lekarima u ovoj ustanovi je zabranjen prkovremeni rad bez obzira na njihovu želju da obave što više pregleda, "snimaka" ( magnetna rezonaca).

U Kliničkom centru Niš, od pre neki dan ne radi ni jedan aparat za zračnu terapiju.

Svesni smo činjenice da su liste čekanja za ovakve vrste pregleda predugačkei sa dalekim datumima. I pored dobre volje osoblja i uprave KCNIŠ, zakon je bio izričit, bez obzira što mnogi pacijenti i ne "dočekaju" zakazani pregled.

U Kliničkom centru Niš, od pre neki dan ne radi ni jedan aparat za zračnu terapiju. Jedan jedini ispravan aparat, od ukupno tri, zaposleni su morali da isključe zbog prisutne vlage. 
Ministar zdravlja Dr Zlatibor Lončar, kritikovao je upravu KC zbog "sporog" reagovanja i loše organizacije posla oko popravke aparata. U upravi ove zdravstvene ustanove potvrđuju da sredstava za popravku aparata ima, ali da su im ruke vezane zbog procedura i Zakona o javnim nabavkama. 
Stavljanje van rada jedinog ispravnog aparata za zračenje u niškom Kliničkom centru, koji će, iz bezbednosnih razloga, zbog vode i povećane vlage do ponedeljka biti van fukcije, čini se da je bila inicijalna kapisla za reakciju Ministarstvu zdravlja. Ministar Lončar, zvanično je uputio oštre kritike upravi KC zbog loše organizacije oko saniranja preostalih aparata, i naredio da po hitnom postupku, jedan od aparata bude popravljen!

Iz uprave Kliničkog centra potvrđuju da imaju novca za popravku, ali da su im zbog zakona o javnim nabavkama ruke u potpunosti vezane. Kažu… da mesecima ranije prepiskama traže servis za dva aparata, sa svim specifikacijama i cenama, a da im kao povratnu rekciju šalju kataloge sa novim aparatima, kao i da, zbog "nepotpune" dokumentacije, tender se obara već dva puta. Pored svih problema i odugovlačenja i saosećanja sa pacijentima, ističu da zakon mora da se poštuje do kraja. 

Ono, što bi bio izlaz iz ovog problema jeste "Leks Specijalis" model koji je ta ista Vlada primenila kada se radilo o javnim nabavkama za poplavljene u Obrenovacu?

Jedini aprat koji je radio i koji je zbog vlage i nebezbednih uslova u ovom trenutku isključen, u niškom KC tvrde da ne može biti u funkciji do ponedeljka.

Uprava Kliničkog centra je pismenim dokazima opovrgla tvrdnje da se nisu na vreme obratili Centralama servisera, kao i da su sve slali resornom Ministarstvu. 

Lista čekanja za zračnu terapiju broji trenutno oko 650 pacijenata, a njih 130, će već u ponedeljak, moći da prime svoju terapiju, najavljuju iz uprave KC.

-Da bi ovaj naš tekst potkrepili činjenicama, zamolili smo Prof Dr Zorana Radovanovića direktora Kliničkog cenra u Nišu da nam pojasni aktuelnu situaciju. ​

JS - Profesore Radovanoviću, javnost na jugu Srbije i svi pacijenti koji gravitiraju ka KC Niš uznemireni su saznanjem da u vašoj ustanovi ne radi ni jedan aparat za zračnu terapiju. Kako se došlo do te situacije ?

ZR -...Priča sa aparatima za zračnu terapiju u KC Niš je mnogo "starija" od mene i Ministra Lončara. Sva tri aparata, jedan "Onkor" i dva Primusa su isporučena nama pre mnogo godina, reparirana (već korišćeni aparati, pa generalno sređeni, pa nama predati na upotrebu), tako da su sami aparati u startu problem. Jedan Primus od montaže na ovamo, gotovo da nije ni radio, već su serviseri sa njega skidali delove i "krpili" drugi Primus. Nebrojano puta, na žalost onkoloških pacijenata preostala dva aparata su prekidala sa radom, mi odlagali terapiju pacijentima, popravljali po hitnom postupku i tako sve do stupanja na snagu Zakona o javnim nabavkama. Tu kreće agonija, jer smo po Zakonu obavezni da raspišemo tender za servisiranje opreme, gde na scenu stupa "SERVISNA MAFIJA". Najeklatantniji primer je da nam se za servis opreme proizvođača Siemens, javljaju dve firme. Prva je Simens, koja nam umesto potrebne tenderske dokumentacije šalje katalog svojih proizvoda (znači samo se aplikuju kao učesnici, da bi naknadno ulagali žalbe-tj osnovna želja je da se tender obori). Druga firma šalje skoro kompletnu dokumentaciju, ali im nedostaju sertifikati Siemensa, koje naravno nikad neće dobiti... Kako po Zakonu NEMAM pravo da kontaktiram ponuđače u toku postupka (kršim Zakon), ruke su mi vezane. Pisao sam krajem prošle godine predstavništvu Siemensa u Beogradu (sa žalbom da mi objasne kako je moguće da se aparati kvare na 20 sekundi-nema odgovora. Nakon toga pisah u januaru ove godine centrali Siemensa u Nemačkoj, žaleći se na neposlovan i nekorektan odnos-odgovora nema). Nekoliko puta je sve to pisano, što ste videli iz Vama priložene dokumentacije. Kada je pre par dana stao zbog prodora vode u kanalnice sa visokonaponskim vodovima i jedini Primus, koji radi, obratio sam se resornom Ministarstvu. Zakon kao što kaže Predmijer Vučić, mora da se poštuje, a nisam želeo da jednog dana kad ja i Ministar nismo na svojim mestima, neko me hapsi, jer sam načinio krivično delo. Ministrova reakcija da nam šalje servisere u ponedeljak i da će do srede aparati da prorade, je i dokaz opravdanosti pisanja, jer jednu težinu ima direktor zdravstvene ustanove, a drugu, veću i značajniju Ministar. 

Po Zakonu obavezni da raspišemo tender za servisiranje opreme, gde na scenu stupa "SERVISNA MAFIJA".

Kratko podsećanje je i da nam je npr firma Dreger, koja prodaje i servisira aparate za anesteziju, 2011 god, predložila i potpisala otpis jednog aparata na ORL Klinici (zbog čega 3 godine nije radila druga ORL sala), da bi ga popravili drugi i već 2 meseca sala radi. Znači predlog je bio bacite ovo a kupite novo...

Južna Srbija Info - Činjenica je i da nije prvi put da dolazi do razliičitog viđenja rešavanja stvari između KCNiš i "Beograda" ! Ne tako davno ima li ste problem sa prkovremenim radom zaposlenih i mišljenja zakonodavca ?

ZR - ... Po tom pitanju takođe dolazimo do "zatečenog"stanja, o čemu je i Ministar pričao, a to je manjak lekara, a proširenje spektra usluga. Ako lekar i ili tehničar rade preko dozvoljenog broja sati to je prekršaj, a ako im umesto plate ponudim slobodne dane, ljudi me prosto pitaju, "mogu li ja sa tim sobodnim danim da hranim porodicu...?" Ovo se pre svega odnosi ne na lekare, već na drugo zdravstveno osoblje, čije su plate takve da jedva krpe kraj sa krajem. 

Priča sa aparatima za zračnu terapiju u KC Niš je mnogo "starija" od mene i Ministra Lončara.

Nama je prekovremeni rad kao kući zabranjen, iako je sudski spor okončan u našu korist. Rešenje je jednostavno: pošto mi ionako radimo u dve smene, nije problem da se tamo gde se prave "uska grla) kao što su skener, magnet dozvoli i treća smena, rad subotom i nedeljom, a da Fond obezbedi sočiva i kukove i za par meseci biće sve rešeno. Bez kupovine novi aparata ( tu ne mislim na aparate za zračenje), ali i da se uvede red u proceduru slanja pacijenata na ove dijagnostičke procedure. Nikako mi nije jasno da se Fondu više isplati da pacijentu, koji čeka više od mesec dana, pa uradi pregled kod privatnika, refundira novac pacijentu (privatnik zaradio), umesto da se omogući da ako već plaća država, plati svojim zdravstvenim ustanovama i njihovim radnicima. Svaki privatnik treba na tršižtu da pokaže kvalitet, pa ako se nekom'žuri, neka ide i plati pregled.

JS - Kakva je situacija u ostalim zdravstvenim Centrima u Srbiji ?

ZR - Pošto sam u skoro svakodnevnom kontaktu sa nekim od direktora većih institucija, svi delimo istu muku, samo je problem u tome što to neko iznosi javno, a neko ćuti. Ja da ćutim neću, jer nisam profesionalni političar i nije me Majka rodila kao direktora. Sve što ću u narednom periodu predlagati, je nešto što proizilazi iz iskustva i kao takvo podložno stručnoj polemici.

a) zašto sve bolnice, koje imaju salu i oftalmologa, a ne samo Klinički centri, Kliničko bolnički centri ili VMA ne rade operacije katarakte...?

b) zašto se ne insistira da svaka privatna ordinacija mora da bude registrovana na mladog, nezapošljenog lekara, a ne na nekog ko radi u državnoj zdravstvenoj ustanovi i ona mu služi samo kao regrutni centar da šalje pacijente popodne kod "sebe" privatno...? Na posao čeka par hiljada lekara a ja mislim da ima isto toliko privatnih ordinacija. Računica je jednostavna.

v) zašto se "institut" volonterske specijalizacije vrati za sve koji hoće da je upišu...? Pa nema tog roditelja, koji neće da odvoji novac i plati školarinu za specijalizaciju, samo da mu dete ne odlazi u Nemačku, Švedsku itd

JS – Da li u svemu ovome ima "politike", odnosno našeg subjektivnog osećaja da smo neravnopravno zapostavljeni u odnosu na sever Srbije?

ZR - Ponavljam 100 puta izrečenu misao: pacijent, koji ima simptome moždanog udara ili infarkt miokarda na mostu Gazela u Beogradu ima za 15-ak minuta opciju: Hitna pomoć, Klinički centar, Urgentni centar, VMA, nekoliko KBC-ova a sve u radijusu od par kilometara ili 15 min vožnje. Klinički centar Niš pokriva između 2 i 2.5 miliona stanovnika i problem je pacijentu sa sličnim simptomima (kod šloga tzv "zlatni sat"-kad mora da primi fibrinolizu) ili kod infarkta miokarda da stigne do angio sale... Pacijent iz Babušnice, Lecea, Medveđe, Kuršumlije itd, neće stići do Aleksinca ako ga mi ne zbrinemo. Neka Beograd radi najsloženije i najteže stvari, npr transplantacija srca, ali će naša Kardiohirurgija spasiti u narednim godinama na 1000-de života.

Očekujem da do srede oba aparata budu u funkciji

JS - Kao što je najavljeno očekujemo da u ponedeljak prva grupa pacijenata primi zračnu terapiju ?

 -  U ponedeljak, po rečima Ministra stižu serviseri za Onkor, a pošto sve vreme izbacujemo vodu i sušimo kanalnice Primusa, očekujem da do srede oba aparata budu u funkciji i da se nastavi terapija kod pacijenata, gde je prekinuta ali i da krene nova tura, jer kao što rekoh na Klinici za onkologiju, odavno smo organizovali rad u tri smene.

JS - I na kraju, da li je zaista potrebano u ovakvim situacijama tražiti od Vlade da primenjuje Leks Specijalis ?
 
ZR -  Velike zdravstvene ustanove nisu fabrike čačkalica, pa ako ima drva ima i njih, već "živi" organizmi. To znači da ja sa službama isplaniram i po Zakonu nabavim potrebne lekove ili medicinski materjal, ali ako se u toku godine pojavi veći broj pacijenata, ja ili ostali direktori nemamo zakonski način da u istoj godini otvaramo novi tender. Ovde ne govorim oko desetinama hiljada slučajeva, već o stotinama, ali su to sve naši građani i mora im se obezbediti neophodna ustavom zagarantovana medicinska zaštita. Sutra, kad dođu ljudi iz Policije, oni čvrsto gledaju slovo Zakona i zato za takve slučajeve (vitalne ugroženosti pacijenta ili kad kao kod nas blokiraju tendere) mora da postoji minimum razumevanja. Neka u takvim slučajevima ljudi iz UKP-a ili SBPOK-a umesto mene sprovedu nabavku tj direktnu pogodbu. Nemam ništa protiv, već bi mi skinuli teret. 

Kao što je Ministar i najavio spreman sam da podnesem izveštaj o radu u prethodnih 1.6 meseci i da stanem na crtu svakom direktoru. Po onom šta je urađeno, koliko je urađeno itd, pa kao što i reče pre par dana Premijer Aleksandar Vučić, da pogledamo kvalitet i kvantitet za svakog..!... ...............
 rekao je za naš portal Dr Zoran Radovanović. 

Pored toliko "Leks specijalisa", čini se da bi Vlada mogla da učini još jedan ustupak, a sve radi onog najbitnijeg, zdravlja nacije.

Zdravko Stojnić
Južna Srbija Info

 


#   Niš   Beograd   Klinički centar Niš   Hitna pomoć   Južna Srbija region   Aleksandar Vučić   Zoran Radovanović   Južna Srbija Info   Zlatibor Lončar   Klinički centar   Zdravko Stojnić   Izveštaj o radu   Urgentni centar   krivično delo
@avucic @tigerzoki @juznasrbija @LubrisExtra @


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima