Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Golbal reprezentacija Srbije na okupu

rssBookmark and Share

Pirot 29.08.2016. V.Petrović, Narodne novine

Uz podršku Nacionalnog sportskog saveza za slepe i slabovide i Miniostarstva omladine i sporta Republike Srbije, golbal reprezentacija Srbije se nalazi trenutno na pripremama u Pirotu.

Foto: Belami
Foto: Belami

Najbolji srpski golbalisti boravak na jugoistoku Srbije koriste da bi se što bolje pripremili za takmičarske ciljeve u narednoj godini. Glavni cilj je osvajanje jednog od prva tri mesta na Evropskom prvenstvu grupe C i plasman u grupu B. Direktor kampa je Miloš Grlica (37), dugogodišnji uspešan atletičar sa oštećenjem vida, višestruki osvajač medalja na velikim svetskim takmičenjima. Pored atletike, bavio se i golbalom, a početkom leta je završio i trenersku školu na Fakultetu sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu.Golbal je, inače, još jedan sport kojim mogu da se bave osobe sa invaliditetom, ovog puta slepe i slabovide, što im omogućava kvaliteniji način života.

Ideju za kamp sam dobio od svog profesora i mentora na Fakultetu sport i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Nišu, profesora dr Marka Aleksandrovića. Ovakvi kampovi će, nadam se, postati tradicija, uz veći broj polaznika i duži boravak“, kaže selektor golbal reprezentacije Srbije, Miloš Grlica. „Gostoprimstvo na koje smo ovde naišli nismo do sada doživeli. Imamo potpuno odrešene ruke u izboru termina i prostora za trening. Imamo obezbeđen transfer od smeštaja do mesta na trening i obrnuto. Sportski objekti u Pirotu su prilagođeni za osobe sa invaliditetom. Rukovodstvo SC Pirot ima viziju da taj grad ima razvijen sport, a fokus je na osobe sa invaliditetom“, kazao je selektor Miloš Grlica.On je dodao da je cilj ovog, ali i sličnih kampova, da na teritoriji Srbije bude što više golbal igrača, a sledeći korak je obrazovanje trenera, sudija i klasifikatora.

Filip Filipović, inače, zamenik direktora SC Pirot, mišljenja je da javne institucije koje se bave fizičkim aktivnostima, moraju da da budu po meri svih u društvu. „Iz tih razloga je prihvaćena inicijativa Nacionalnog sportskog saveza za slepe i slabovide da se kamp održi u Pirotu. Želimo da u našem gradu što pre imamo sportske programe za osobe sa invaliditetom i da stvorimo trenere koji će se specijalizovati za rad sa ovom populacijom.“

Inače, golbal reprezentacija je imala više turnira tokom proteklih godinu dana. Tokom tih takmičenja održanih u Rumuniji, Crnoj Gori i Bosni i Hercegovini, ekipa se uigravala za prvi veliki cilj ove generacije – Evropsko prvenstvo grupe C koje će se održati u glavnom gradu Moldavije, Kišinjevu, septembra 2017. godine.

Igrač Miloš Selaković je stipendista nacionalnog ranga. Gladan je treninga i uspeha u ovom sportu, a inspiracija su mu zanimljivi treninzi, putovanja, kampovi, ali pre svega stručni i iskusni treneri. „Tandem selektora Grlica – Sremčević garantuje uspeh. Oni su sportske legende, bez tajni u ovom sportu, napredujemo zahvaljujući odličnim treninzima“.

Dragan Sremčević (53) je u ovom sportu osvojio sve što se može osvojiti, a bio je i najbolji igrač sveta. Skromno kaže da mu je velika čast da pomogne mladim ljudima i selektoru Grlici, a zadovoljan je i kako se stavri odvojaju.

„Za poslednjih godinu dana koliko sam angažovan na ovom poslu, mogu da konstatujem značajan napredak. Golbal u Srbiji je ponovo oživeo, a sistem se gradi najbolje moguće, zdravo i od početka. Verujem u značajne uspehe za neku godinu.“

Učesnici kampa su igrači iz cele Srbije, Miroslav Topalov Danilov,Bačka Palanka, Dejan Dašić i Luka Bulatović iz Beograda, Aleksandar Anđelković, Vranje, Miloš Selaković, Užice, Aleksa Aćimović, Subotica, Radomir Muminović, Stara Pazova.Sa igračima su radili treneri, selektor Miloš Grlica, pomoćnik selektora Dragan Sremčević i trener Stefan Pivač iz Niša.

Pored Nacionalnog sportskog saveza za slepe i slabovide i Ministarstva omladine i sporta Republike Srbije, organizaciju ovog kampa je pomogao Sportski centar „Pirot“.

Kako se igra golbal

Golbal se igra na terenu za odbojku. Cilj igre je kotrljanjem ubaciti loptu u protivnički gol i pri tome ne primiti gol. Golovi su široki koliko i teren. Timovi imaju po šest igrača, od kojih po troje mogu da budu na terenu i koji su raspoređeni u zonama – jedan igrač je u centralnom delu, a još po jedan sa svake strane terena. Lopta je ispunjena praporcima koji omogućuju igračima da prate njeno kretanje, a igrači nose poveze preko očiju da bi bili u ravnopravnoj poziciji i da ne bi videli ništa. Utakmica traje 14 minuta – dva poluvremena od po sedam minuta sa pauzom između njih od tri minuta. Igra se odvija u tišini da bi takmičari mogli da prate loptu. Golbalom mogu da se bave sve osobe koje su klasifikovane po pravilima Međunarodne sportske federacije za slepe.

Golbal je sport namenjen slepim i slabovidim osobama. Ovaj sport je osmišljen da bude deo rehabilitacije veterana iz Drugog svetskog rata koji su oštetili ili izgubili vid. Pravila za ovaj sport su osmislili Austrijanac Hanz Lorenzen i Nemac Sep Rajndle, 1946. godine. Od tada je golbal veoma popularan i u svetu priznat sport među slepim i slabovidinim osobama. Ovaj sport se pojavio na Paraolimpijskim igrama 1976. u Torontu kao demonstracioni sport. Od 1980. godine na POI u Arnhemu, golbal se nalazi u redovnom programu te sportske manifestacije. Pored POI, golbal se igra na svetskim i evropskim prvenstvima. Na međunarodnom planu, o golbalu vodi računa Međunarodna sportska asocijacija za slepe u slabovide osobe. Trenutno, najuspešnije zemlje u golbalu su: Turska, Danska, Švedska, Finska, Kanada, Španija, Kina, Litvanija, Iran.


#   Pirot   sport   obrazovanje   slepi   Osobe sa invaliditetom   sportski centar   kamp   pripreme   Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja   Evropsko prvenstvo   Stara Pazova   sportski objekti   Savez slepih i slabovidih   Bačka Palanka       Marko Aleksandrović
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima