Južna Srbija Info
Ћирилица | Latinica

Ko ne legalizuje kuću, platiće papren porez

Bookmark and Share

23.09.2015. Alo, Južna Srbija Info

Za objekte koji ne budu mogli da se legalizuju ili sruše, vlasnici će morati da plaćaju drastično veći porez od onih za koje postoje papiri.

Ko ne legalizuje kuću plaćaće veći porez na imovinu, Foto: Profimedia
Ko ne legalizuje kuću plaćaće veći porez na imovinu, Foto: Profimedia

U ovu grupu spadaju kuće, stanovi ili pomoćni objekti za koje su odbijeni zahtevi za legalizaciju ili njihovi vlasnici nisu ni pokušali da ih ozakone.

Primedbe i predloge na Nacrt zakona o ozakonjenju svi zainteresovani mogu da prilože tokom narednih 15 dana. U Privrednoj komori Srbije juče je otvorena javna rasprava. Među pitanjima koje nisu do kraja definisana, i je i način na ko će dokazivati pravo svojine na objektu ili zemljištu ispod njega, pišu "Novosti".

Ministasrtvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture razmišlja da se prihvati jedna vrsta održaja, svojina stečena višedecenijskim korišćenjem, pa bi se to pravo dokazivalo u upravnom sporu. Ovo je najavila državni sekretar Aleksandra Damnjanović i istakla da iako Evropska povelja o ljudskim pravima predviđa da se svaka svojina dokazuje u sudskom sporu, naši mnogi zakoni predviđaju da se u upravnom postupku utvrđuje ovo pravo.

Kada je reč o objektima koji neće biti ozakonjeni, ali i ne mogu da se sruše, verovatno će plaćati veći porez na imovinu.

- Reč je o stanovima i višespratnicama ili objektima čije bi rušenje ugrozilo susedne objekte - pojasnila je Damnjanovićeva.

- Razmišlja se o uvođenju obaveze plaćanja većeg poreza na imovinu. Prihvatili smo princip da predmet ozakonjenja mogu biti samo objekti koji su vidljivi na satelistskom snimku, a te snimke upravo pribavljamo. Po pitanju spratnosti, ako postoje planska dokumenta koja je definišu, prihvata se maksimalno odstupanje za dva sprata. Ako je predviđeno prizemlje, sprat i potkrovlje, mi ćemo razmatrati najviše prizemlje, tri sprata i potkrovlje. Za područja koja nemaju planska dokumenta, prihvatićemo najviše četiri sprata, odnosno tri sprata i potkrovlje - dodala je sekretarka.

Između ostalog, ne mogu se ozakoniti ni objekti koji su građeni na zemljištu nepogodnom za gradnju. Ali i tu mogu bit izuzeci. Zadatak je vlasnika, da o svom trošku u roku od 30 dana, dokaže da je građevina sigurna i stabilna.

Naglašeno je i da građani koji su podneli zahteve za legalizaciju po ranijim zakonima ne moraju ponovo da se prijavljuju. Ne moraju ni oni koji nisu, jer će do njih doći sami građevinski inspektori u narednih šest meseci.


#   Privredna komora   legalizacija objekata   javna rasprava   nacrt zakona   porez na imovinu   zakon   državni sekretar   Akesandara Damnjanović   Aleksandra Damnjanović
@


 



Budite u toku

Dozvolite obaveštenja sa ovog portala o aktuelnim zbivanjima